Obchody 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II i jego...

40 lat temu, 13 maja 1981 roku doszło do zamachu na papieża Jana Pawła II. Kolejną rocznicę ocalenia papieża Polaka uczczą obchody w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju w diecezji świdnickiej. Modlitewne przygotowanie do obchodów rozpocznie się już 7 maja, a w dzień 40. rocznicy wydarzenia zaplanowano Mszę św. pod przewodnictwem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – abp. Stanisława Gądeckiego. Wydarzenie organizowane przez Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza z Polanicy Zdroju patronatem objęła m.in. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

– Doświadczenie zamachu i czas pobytu w szpitalu przyniosło konkretne owoce – Papież zapoznał się z tajemnicami fatimskimi, zgłębił przesłanie fatimskie i odbył cztery pielgrzymki do Fatimy jakby kierując wzrok wiernych na to niezwykłe miejsce. Pod wpływem Objawień zawierzył świat Nieokalanemu Sercu Maryi. Pocisk, którym został raniony złożył jako wotum do Sanktuarium Fatimskiego, został on umieszczony w koronie figury Matki Bożej z Fatimy, w której Opatrzność przygotowała na nią miejsce. Pragniemy w sposób uroczysty w dniu 13 maja podziękować Panu Bogu przez „ręce Maryi” za cud ocalenia Jana Pawła II – mówi sercanin biały o. Zdzisław Świniarski – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju, organizator obchodów 40. rocznicy zamachu i ocalenia papieża.

7 maja rozpocznie się modlitewne przygotowanie do głównych obchodów. Msza św. o godz. 20:00 rozpocznie Jerycho Różańcowe, podczas którego wierni będę dziękować za ocalenie Jana Pawła II oraz modlić się w intencji powołań do życia zakonnego, kapłańskich oraz w intencji aktualnych potrzeb Kościoła. Po Eucharystii w kaplicy parafialnej wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament. Do 13 maja będzie też trwała modlitwa różańcowa przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. 7 maja – również po Mszy św. – grupa wiernych wyruszy z figurą Maryi na Ekstremalną Noc Fatimską. Podczas nocnej pielgrzymki na trasie liczącej ok. 33 km. odmawiany będzie różaniec, planowane jest też zatrzymanie się w pobliskich kościołach i oczytanie przesłania fatimskiego.

W dzień 40. rocznicy zamachu na papieża Jana Pawła II odbędą się główne obchody. Rozpoczną się one o godz. 12:00 – w godzinę I Objawienia w Fatimie – modlitwą różańcową w intencji pojednania i pokoju. O godz. 15:00 odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Na godz. 17:00 zaplanowano procesję z Figurą Matki Bożej Fatimskiej z kaplicy do ołtarza polowego oraz Mszę św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

O 20:00 odbędzie się koncert „Totus Tuus, Maryjo”, na godz. 21:37 zaplanowano odśpiewanie „Barki”. Organizatorzy wydarzenia zachęcają, aby w tej godzinie zapalić w oknach domów i mieszkań świece, jako wyraz wdzięczności za ocalenia papieża Jana Pawła II.

W wydarzeniu uczestniczyć będą również przedstawiciele stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której patronem jest św. Jan Paweł II. Prowadzone przez ojców sercanów białych Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju od wielu lat służy stypendystom Fundacji jako miejsce corocznych dni skupienia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Polska, EWTN Polska, TV Dami, Tygodnik „Niedziela”, Gość Niedzielny i Nasz Dziennik.

Transmisja wydarzenia na kanałach YouTube Tygodnika „Niedziela”, Gościa Niedzielnego, EWTN Polska oraz TV Dami.