Obóz FDNT w Ostrowcu

W dniach 26-31 lipca, stypendyści z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz szczecińsko-kamieńskiej, przeżywali X turnus obozów fundacyjnych. W ośrodku rekolekcyjnym położonym nad malowniczym jeziorem, poznawali na nowo przesłanie hasła „Jestem – Pamiętam – Czuwam”.

Spotkania w grupach, codzienna Eucharystia i konferencje, przeplatały się nieustannie z integracją oraz spotkaniami z drugim człowiekiem. W widoczny sposób młodzi ludzie zdawali sobie sprawę, jak krótki jest obóz i starali się jak najwięcej skorzystać ze wspólnie spędzanego czasu.

Jak przedstawić pantomimą znane słowa św. Jana Pawła II lub co po polsku znaczy tytuł encykliki „Veritatis splendor”? Z tymi i wieloma innymi zadaniami zmagali się stypendyści już na początku obozu w trakcie gry terenowej. Każdy kolejny dzień obfitował zarówno w doznania sportowe, w tym spływ kajakowy i dzień sportu, jaki i duchowe. Droga Światła pogłębiła tajemnicę Zmartwychwstania, a adoracje dały możliwość odnowienia relacji z Bogiem, również poprzez sakrament pokuty i pojednania. Wspólnotę obozową ubogacali nieustannie ojciec Ditrick i brat Patrick z Fundacji „Dzieło na Misji”, którzy nie tylko prowadzili naukę pieśni „Utukuzwe” w języku suahili, przybliżyli swoją działalność, ale także włączyli się w rozgrywki piłki nożnej, zadziwiając szybkością i energią. Szczególnym wydarzeniem stał się wyjazd do Skrzatusza i spotkanie z bp Edwardem Dajczakiem, który podzielił się ze stypendystami m.in. świadectwem poruszającego spotkania ze św. Janem Pawłem II. Pod koniec obozu kadra odpowiedziała jeszcze na liczne pytania i przyznała nagrody, m.in. za Urzekający Uśmiech.

Wśród wielu ważnych słów w trakcie pożegnań mocno przebrzmiewała tęsknota za kolejnym spotkaniem, ale też i radość z przeżytego obozu.

Monika Wójck

GALERIA ZDJĘĆ