Obóz FDNT w Starym Sączu

Stary Sącz, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania i oryginalny Ołtarz Papieski, przy którym w 1999 r. św. Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę. W tym niezwykłym miejscu stypendyści z diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej uczestniczyli w XII turnusie obozów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

„Jestem, Pamiętam, Czuwam”, te trzy słowa przenikały nie tylko czas pracy w grupach, ale także spotkania z drugim człowiekiem, jak Msza św. w parafii w Starym Sączu, wizyta u sióstr Klarysek, czy radosne integracje.

Już na początku obozu stypendyści mieli możliwość sprawdzenia swoich sił z mikrofonem i przed kamerą w programie „Między Ziemią a Niebem”. Wieczorem gościli tancerzy lednickich z Jasła, którzy pokazali im, jak można tańcem wielbić Boga, dobrze się przy tym bawiąc. Młodzież spotkała się także z bp. Leszkiem Leszkiewiczem. W trakcie Eucharystii i późniejszego spotkania hierarcha odpowiadał na pytania oraz podzielił się doświadczeniem misyjnym.

„Piękna nasza Polska cała” – idąc za tą myślą znanej pieśni patriotycznej, stypendyści podziwiali okoliczne górskie krajobrazy oraz zwiedzili teren Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Wśród wielu przeniesionych i zrekonstruowanych dawnych budynków z Sądecczyzny mogli się dowiedzieć m.in. jak niegdyś mieszkał poseł, czym ścierano tabliczki w wiejskiej szkole, co zbierała zielarka, w jaki sposób ściągano wysokie buty. Później wszyscy uczestnicy mieli możliwość popracowania z gliną, a w efekcie powstały miseczki, doniczki, kubeczki, wazon, a nawet aniołek. Ostatnimi gośćmi obozowymi byli burmistrz Starego Sącza p. Jacek Lelek, który przybliżył stypendystom uroki ziemi, na której gościli oraz ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak, który zadziwił młodych ludzi znajomością języków, a także kultury Bliskiego Wschodu.

Cały obóz pięknie podsumował jeden ze stypendystów w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego: „Radością jest przebywanie w takim gronie”. Uczestnicy żegnając się wiedzą, że to nie ostatnie spotkanie i z zaproszenia na kolejne skorzystają jeszcze chętniej.

Monika Wójcik

GALERIA ZDJĘĆ