Obóz uczniów FDNT w Skorzeszycach k. Kielc

Jeden z 25. obozów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbył się w dniach 2-7 sierpnia 2021 r. u stóp Gór Świętokrzyskich, w Skorzeszycach. Zgromadzili się tam stypendyści z diecezji radomskiej, kieleckiej oraz sandomierskiej. Obóz przeżywany pod hasłem „Jestem, pamiętam, czuwam” przepełniony był modlitwą, zabawą, śpiewem i zgłębianiem nauczania św. Jana Pawła II.          

Pod okiem kierownika, p. Ewy Mężyk, która była wolontariuszką od samego początku istnienia Fundacji, oraz ks. Dariusza Kowalczyka, Przewodniczącego Zarządu FDNT, w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej stypendyści formowali się na spotkaniach w grupach dzielenia, bawili się, tańczyli oraz wzrastali duchowo. Nie zabrakło czasu na spowiedź oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Wieczory wypełniały gry planszowe oraz karciane, w tym tzw. „mafia” – nieodłączny element fundacyjnych wyjazdów.

Na początku obozu uczestnicy integrowali się na grze terenowej o życiu św. Jana Pawła II. Jeden dzień wypełniły rozgrywki sportowe poprowadzone przez zaprzyjaźnioną wuefistkę, p. Anetę Stefańską. Zawody zwieńczyło ognisko przygotowane przez dyrektora ośrodka, ks. Tomasza Brożka. Następnie jeden z uczestników podzielił się wiedzą z zakresu tańca z innymi. Stypendystom z diecezji kieleckiej wizytę złożył również koordynator diecezjalny FDNT, ks. Marcin Boryń. Wielkim duchowym przeżyciem była wędrówka na Łysą Górę, gdzie w Sanktuarium Świętego Krzyża stypendyści i kadra otrzymali indywidualne błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego. Następnego dnia, uczestnicy udali się do parku miniatur w Krajnie. Wieczorem wspólnie oglądali film. Przed zakończeniem obozu stypendystów odwiedził absolwent programu stypendialnego – Karol Piwowarczyk, który opowiedział o swojej historii z Fundacją. Ważnym punktem ostatniego dnia były pytania (uczestników) i odpowiedzi (ks. Dariusza Kowalczyka oraz członków kadry) na różne nurtujące młodzież pytania.

W czasie trwania obozu swoją wizytą stypendystów zaszczycili dwaj biskupi kieleccy, bp Jan Piotrowski i bp Andrzej Kaleta, którzy wygłosili słowo oraz wspomnieli obóz w Kielcach z 2018 roku. Uczestnicy obozu mieli również możliwość wypowiedzieć się na temat Fundacji dla kieleckiej Niedzieli i radia eM Kielce.

Mateusz Ogorzałek

GALERIA ZDJĘĆ