Obóz w Lublinie rozpoczęty!

W Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 10.00 rozpoczął się oficjalnie, dwunasty obóz wakacyjno – integracyjny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, gimnazjalistów i licealistów. Wspólna Msza Święta była celebrowana przez Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika oraz zgromadziła wielu znamienitych gości, m.in. członka Zarządu Województwa Lubelskiego – Tomasza Pękalskiego, doradcę Wojewody Lubelskiego – Marzenę Strok-Sadło, zastępcę Prezydenta Miasta Lublin – Monikę Lipińską.

Ponad 1300 osób zjechało do Lublina 4 lipca, by od dziś rozpocząć blisko dwutygodniowe, trwające do 16 lipca, ogólnopolskie, wakacyjne spotkanie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obozy, wyczekiwane przez podopiecznych Fundacji są nie tylko okazją do pogłębiania przyjaźni i zawierania nowych znajomości. To przede wszystkim spełnianie misji Fundacji – edukacji młodzieży z małych miast i wsi przez bezpośrednie zapoznanie młodych z ofertą kulturalną i historyczną danego regionu Polski. W tym roku stypendyści będą zwiedzać Lublin, m.in. Zamek Lubelski, Muzeum Czechowicza, Dworek Wincentego Pola oraz Starówkę. Podopieczni Fundacji mają także możliwość rozwijania talentów oraz zainteresowań, dzięki uczestnictwu w wielu interesujących warsztatach m.in. plastycznych w Izbie Drukarstwa czy historycznych w Teatrze „NN”. Fundacja przewidziała w programie także Dzień Sportu (14 lipiec), który ma za zadanie promować zdrowy tryb życia. Stypendyści będą mieli okazję do sprawdzenia sportowych umiejętności w np. turnieju siatkówki, piłki nożnej czy wioślarstwie na Hali Globus.

W trosce o ducha, Fundacja propaguje także mądre wychowanie, które jest odzwierciedlone w programie formacyjnym obozu, nawiązującym do hasła XII Dnia Papieskiego – „Jan Paweł II Papież Rodziny”. Dlatego stypendyści organizują dwa festyny rodzinne w Lublinie i Zamościu dla mieszkańców obu miast. Są one także wyrazem podziękowania za udostępnienie miejscowości uczestnikom obozu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń obozu jest międzyreligijne nabożeństwo o pokój na Majdanku (8. lipca). W modlitwie, oprócz katolików wezmą udział także przedstawiciele innych wyznań i obrządków: Gmina Żydowska, Kościoły Prawosławny, Ewangelicko-Augsburski oraz Grecko-Katolicki. Będzie ono transmitowane na żywo w TVP Info o godzinie 21:00.

Obóz oficjalnie zakończy się Mszą Świętą pod przewodnictwem J.Em. Kazimierza kard. Nycza, Metropolity Warszawskiego oraz Przewodniczącego Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – 15 lipca w Archikatedrze Lubelskiej, o godzinie 15:00. Podczas Eucharystii, stypendyści będą osobiście dziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obozu, przekazując im własnoręcznie wykonane prezenty.

Podopieczni Fundacji pożegnają Lublin 16 lipca.

 

Angelika Greniuk/BIIP