OSP – ognista pasja i najlepszy wolontariat

Od 1 września 2012 roku jestem wolontariuszką w Ochotniczej Straży Pożarnej w Steklinie. W 2009 roku zupełnie przypadkiem zostałam członkiem OSP w Steklinie. Prezes OSP w Czernikowie zaproponował mi jednorazowy udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Pożarniczych Jednostek OSP Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Po kilku dniach namysłu postanowiłam podjąć się tego zadania, jak również w pewnym sensie wyzwania, ponieważ nie miałam żadnego doświadczenia i nie posiadałam wiedzy na temat przebiegu owych zawodów.

Po tych zawodach, na których wraz z moją drużyną zajęłyśmy 2 miejsce, komendant gminny zaproponował mi wstąpienie do OSP w Steklinie. Od tamtego czasu pracuję w jednostce jako kronikarz, członek Zarządu OSP oraz opiekun Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Na dzień dzisiejszy MDP liczą 35 członków i ciągle zapisują się do nich nowe osoby. Raz w tygodniu prowadzę dla nich zajęcia i treningi, przygotowujące ich do udziału w zawodach MDP na szczeblu Gminy, Powiatu oraz Województwa.

W ramach tego wolontariatu wykonuję między innymi następujące zadania: Prowadzę Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, organizuję i przygotowuję grupę osób dorosłych mogących pomóc przygotowaniu toru przeszkód, prowadzę pokazy strażackie dla dzieci szkoły podstawowej oraz przedszkola. Przygotowuję również dzieci do zdania teoretycznego i praktycznego Międzynarodowego Regulaminu CTIF dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, jeżdżę i sprawuję opiekę nad  drużynami na zawodach gminnych jak i powiatowych. Dbam też o odpowiednią atmosferę i bezpieczeństwo dzieci.

Dodatkowo biorę aktywny udział w działalności Wojewódzkiego Kolegium Sędziów Sportów Pożarniczych Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Jestem sędzią klasy wojewódzkiej i sędziuję zawody sportowo – pożarnicze. Jest to dla mnie nowe i ciekawe doświadczenie, które w ostatnim czasie stało się moją pasją.

 

Ewelina Sulińska 

wspólnota toruńska