Papieskie urodziny w Krakowie

Kraków to miasto szczególnie ważne w biografii Karola Wojtyły – tu mieszkał, studiował i pracował przez  blisko 40 lat. Dlatego w rocznicę Jego 98. urodzin nie mogło zabraknąć stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy na krakowskich ulicach świętowali w ten wyjątkowy dzień.

Od okna wikariusza Bazyliki Świętego Floriana pod Okno Papieskie

18 maja krakowscy stypendyści rozpoczęli wielkie świętowanie tradycyjnym już przemarszem spod Bazyliki św. Floriana, w której młody Karol Wojtyła pełnił posługę wikariusza, aż na Franciszkańską 3, gdzie – już jako papież – tak chętnie spotykał się z młodzieżą na wspólnym czuwaniu. Z portretem naszego Patrona na czele, żółtymi balonami w ręku i śpiewem oraz słowami modlitwy na ustach, stypendyści przeszli głównymi ulicami Krakowa, by w chwili spokoju pomodlić się pod Oknem Papieskim. Piękne świadectwo dali nie tylko podopieczni Fundacji, lecz także mieszkańcy i turyści z Krakowa, którzy dołączając do przemarszu, wspólnie modlili się za wstawiennictwem wielkiego Papieża-Polaka.

„Cieszę się na to spotkanie – właśnie tego wieczoru […].”

Tymi słowami przywitał krakowskich studentów Arcybiskup Marek Jędraszewski w Muzeum Archidiecezjalnym przy ulicy Kanoniczej, gdzie Karol Wojtyła mieszkał najpierw jako ksiądz pod numerem 19, a później jako biskup w kamienicy numer 21. Połączywszy wydarzenia związane z krakowską Nocą Muzeów i rocznicą urodzin Karola Wojtyły, Ksiądz Arcybiskup wspominał wraz ze stypendystami czasy, w których z bliska mógł być świadkiem życia Jana Pawła II, oraz jego zażyłą relację z młodzieżą, na której Papież – jak sam powiedział – „nigdy się nie zawiódł”. Arcybiskup wyraził pragnienie, „żebyśmy z taką wiarą szli za Chrystusem jak On [Jan Paweł II] w dobrych i złych chwilach […]”. Ten wyjątkowy wieczór zakończył się zwiedzaniem muzeum, w którym znajdują się pamiątki zarówno z życia codziennego, jak również z licznych pielgrzymek i podróży Ojca Świętego, oraz osłodą dla ciała, czyli tradycyjną, papieską kremówką.

„Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją.” – św. Jan Paweł II

Stypendyści nie zakończyli jednak świętowania na jednym dniu. W niedzielę 20 maja, w ramach obchodów rocznicy papieskich urodzin, zorganizowali miasteczko rodzinne, na które zaprosili krakowskie rodziny. Oprócz atrakcji dla najmłodszych, takich jak: malowanie buziek, pokaz iluzjonisty czy balonowe zoo, nie zabrakło kawy i pysznego ciastka dla starszych czy własnoręcznie wykonanych ozdób z origami, które teraz na pewno zdobią niejeden dom. Dla krakowskich stypendystów ten dzień miał ponadto wyjątkowy charakter ze względu na uroczystość 25-lecia święceń kapłańskich ich duszpasterza – ks. Jacka Ozdoby, który na wzór Jana Pawła II od lat oddaje całe swe serce młodzieży.

Wiele ciepła, uśmiechu, radości, ale też zadumy i modlitwy przyniosły krakowskiej wspólnocie te dni. Był to niezwykły czas, w którym po raz kolejny została nie tylko przywołana postać Wielkiego Papieża, ale też przede wszystkim Jego słowa, nad którymi refleksja jest przecież najlepszym dowodem na to, że Jego nauczanie wciąż ma w dzisiejszym świecie ogromną wartość.