Pierwszy e-obóz Fundacji dobiegł końca

Zakończyliśmy drugi i ostatni dzień e-obozu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pod hasłem „Bogactwo młodości”. Już teraz możemy zaobserwować, że stypendyści chętnie uczestniczyli w wydarzeniach przygotowanych przez organizatorów oraz wolontariuszy, o czym świadczą liczne wyświetlenia oraz interakcje widzów.

Tego dnia po raz pierwszy zobaczyliśmy się ze stypendystami podczas krótkiej transmisji rozmowy ks. Łukasza Nycza i ks. Pawła Walkiewicza. Wstęp spotkania obejmował podsumowanie wczorajszych wydarzeń, w których mogli uczestniczyć wszyscy nasi odbiorcy. Następnie miejsce miało wprowadzenie stypendystów z całej Polski do rozważań, których temat brzmiał „Moralność i sumienie”. Spotkanie na platformie Zoom poprowadziły zaprzyjaźnione z FDNT siostry zakonne: s. Emilianna Filipek, s. Vianneya Lupa oraz s. Karola Gos. Uczestnicy rozmawiali o tym, czym jest sumienie, jak je kształtować, co może je zdeformować. Wreszcie zastanawiali się też dlaczego tak ważna jest troska o sumienie w perspektywie zbawienia każdego człowieka.

Wolontariusze, którzy przyjechali na obóz do Gniezna mieli dziś okazję zwiedzić podziemia Archikatedry Gnieźnieńskiej. Historia tej budowli sięga koronacji pierwszego króla Polski. Udało im się również dotrzeć na szczyt tej świątyni. Wśród atrakcji zwiedzania nie zabrakło słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Chętni mogli dodatkowo udać się do Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Stypendyści mieli dziś możliwość uczestniczenia we Mszy św. pod przewodnictwem neoprezbitera Jakuba Siutkowskiego. Była to szczególna Msza dla wspólnoty stypendystów, ponieważ prowadził ją absolwent FDNT pochodzący z tutejszej diecezji. Ks. Dariusz Kowalczyk wygłosił słowo, w którym podkreślił jak potrzebna jest rola kapłanów w świecie.

W kolejnym punkcie dzisiejszego programu transmitowana była rozmowa z gośćmi, którzy wygłosili konferencje do młodych stypendystów. „Mój projekt na życie, a powołanie chrześcijańskie” to temat, który omówiła S. Tomira Brzezińska MSF. W studio Natalia Cywińska rozmawiała z o. Wojciechem Surówką OP odnośnie „Samowychowania i zaangażowania”. Z kolei ks. abp Wojciech Polak zapytany został o „Wyzwania jakie stoją przed dzisiejszą młodzieżą”.

O 19:00 przybyli stypendyści jak i ci za ekranami odbiorników mogli na żywo wysłuchać odpowiedzi na pytania, które wcześniej można było zadać poprzez internetowy formularz. Problemy jakie poruszyli młodzi ludzie to m.in. poprawne nastawienia do życia, powołanie, spadek zainteresowania lekcjami religii. Inne zaś dotykały mniej formalnych sfer. Wśród nich można było usłyszeć pytanie do o. Wojciecha o ulubioną potrawę. Z kolei s. Tomira zapytana o ulubionego wykonawcę śmiało odpowiedziała: „Edyta Górniak i Doda”. Na pytanie dlaczego o. Wojciech Surówka OP wciąż jest w Kościele pełnym skandali oraz absurdów, dominikanin odpowiada w trzech słowach: „ Bo Go kocham”.

Na koniec głos zabrał ks. Dariusz Kowalczyk wraz z ks. Łukaszem Nyczem podsumowujący przebieg e-obozu. Jak mówił Przewodniczący Zarządu FDNT „odtworzyliśmy atmosferę obozu”. Podziękował ks. abp. Wojciechowi Polakowi Prymasowi Polski, panu Tomaszowi Budaszowi – Prezydentowi Gniezna, ks. Radosławowi Kaźmierskiemu, ks. Wojciechowi Rzeszowskiemu z Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

GALERIA ZDJĘĆ 

Izabela Lengiewicz