Podzielić się odrobiną serca…

Wspólnota toruńska po raz kolejny zaangażowała się w projekt, który przed świętami Bożego Narodzenia łączy całą Polskę – Szlachetną Paczkę.

Wybrana przez wspólnotę sześcioosobowa rodzina marzyła o piętrowym łóżku dla dzieci, prosiła także o obuwie zimowe, ciepłą odzież, żywność i środki czystości. Ojciec czwórki dzieci niedawno stracił pracę, co utrudnia rodzicom zapewnienie stabilizacji materialnej. Ponadto troje maluchów poważnie choruje. Kilka miesięcy temu w piwnicy spłonęła znaczna część ich dobytku. Rodzina bardzo potrzebowała tej pomocy.

Cała wspólnota toruńska Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, dawni stypendyści, ich rodziny, znajomi i przyjaciele zaangażowali się w zbiórkę – zarówno rzeczową, jak i pieniężną. Z zebranych środków udało się zakupić wszystkie rzeczy, o które prosiła toruńska rodzina, każdy dostał także świąteczny upominek, a dzieci dodatkowo ciepłe bluzy na zimę. Godziny zakupów, pakowania prezentów, wyładowany po brzegi samochód – i można było wyruszyć do potrzebujących! Radości nie było końca. Dzieci piszczały ze szczęścia, a w oczach rodziców pojawiły się łzy. Kartony z przetworami na zimę, żywność, która zagościła na wigilijnym stole, szczoteczki do zębów dla całej rodziny, mnóstwo słodkości i upominek dla każdego. Czas spędzany z nimi jakby się zatrzymał.

Na tej jednej wizycie niespodzianki się jednak nie skończyły – tuż po Nowym Roku rodzina otrzyma wymarzone łóżko piętrowe, do którego dołożyli się także wolontariusze z innego rejonu Szlachetnej Paczki. „Jesteście bardzo dobrymi ludźmi. Nie spodziewaliśmy się, że tyle dostaniemy. Dzieci są bardzo szczęśliwe i dziękujemy za to. Żywność odciąży budżet, uszczęśliwi dzieci – zwłaszcza czekolada. Nie mieliśmy w czym chodzić. Teraz już mamy ciepłe buty. To wszystko dzięki wam.” – usłyszeliśmy od rozpromienionych obdarowanych. Dzięki takim drobnym gestom Boże Narodzenie było dla nich jeszcze radośniejsze niż zwykle.

Może nie zmienimy od razu całego świata, ale możemy zmienić świat jednego człowieka. Albo całej rodziny…

Magdalena Zając
koordynatorka ds. Szlachetnej Paczki we wspólnocie toruńskiej