Premiera online spektaklu „Józef Egipski”

 

JÓZEF EGIPSKI
– online (www.fabrykakoncertow.com.pl)
W 100. rocznicę chrztu Karola Wojtyły, który na chrzcie otrzymał drugie imię Józef –
20 czerwca br. o godz. 19.00
oraz
w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła –
28 czerwca br. o godz. 19.00

 

Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych oraz Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zapraszają na wirtualną scenę Teatru Franciszka na premierę on-line rejestracji musicalu „Józef Egipski”.

Spektakl online dostępny będzie na stronie

https://fabrykakoncertow.com.pl.

Można tam również wykupić dostęp w cenie 15 zł.

Oprócz tego bilety będą dostępne na Ticketmaster.pl, Bilety24.pl, Eventim.pl, Kulturairozrywka.pl.

Spektakl został zrealizowany w formule muzycznej „komedii” biblijnej, której scenariusz powstał w oparciu o motywy starotestamentalnej historii Józefa. Ten dwuaktowy musical jest bogaty w różnorodne wątki, a jego wartka akcja przenosi widza w fascynujący świat różnobarwnych postaci. Przedstawienie jest opowieścią o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Historia dojrzewania głównego bohatera została ukazana jako jego wędrówka przez pasmo piętrzących się nieszczęść. Chociaż walka Józefa z przeciwnościami losu zawsze kończy się „lądowaniem na cztery łapy”, to jest ono często nadzwyczaj trudne i bolesne. Ważnym, niełatwym tematom towarzyszy nieusuwalny komizm, który paradoksalnie nie usuwa powagi i istoty problemu, dając widzowi jednocześnie poczucie lekkości i możliwość refleksji.

Musical został wystawiony w Pałacu Młodzieży w Katowicach z okazji XIX Dnia Papieskiego w październiku 2019 roku. Teatr odgrywał dużą rolę w życiu przyszłego Papieża. Karol Wojtyła od dziecka był zaznajamiany przez ojca z literaturą polską. Edukacja szkolna pozwoliła mu poznać i rozsmakować się w narodowej literaturze klasycznej i literaturze światowej. „Kiedy byliśmy w piątej gimnazjalnej, graliśmy Antygonę Sofoklesa. [Antygona – Halina, Ismena – Kazia, mój Boże]. A ja grałem Hajmona. „O ukochana siostro ma, Ismeno, czy ty nie widzisz, że z klęsk Edypowych żadnej na świecie los nam nie oszczędza?” Pamiętam do dziś. [A wy jeszcze gracie teraz, macie teatr amatorski w „Sokole”?] Macie teatr amatorski w „Sokole”? Tamten był świetny” (Jan Paweł II, Wadowice, 16 czerwca 1999).

Odpowiadamy papieżowi: tak mamy teatr w Katowicach – Teatr Franciszka.
I chcemy na 100-lecie chrztu Jana Pawła II przedstawić on-line rejestrację musical „Józef Egipski”, bo przecież dano mu na chrzcie jako drugie imię Józef. Nasz spektakl utkany z warstwy biblijnej
i współczesnej, z dużą dawką humoru i elementów komediowych w poważnej biblijnej historii, na pewno spodobałaby się naszemu Papieżowi, który również miał wielkie poczucie humoru. Poza tym rodzinna historia, w której obecne są chwile tragiczne oraz pełne radości i nadziei znajdują również odbicie w rodzinie Karola Wojtyły.         

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Kozubek
Muzyka: Piotr Solorz
Scenografia: Agnieszka Jasińska
Choreografia: Natalia Wysypoł, Anna Wilaszek, Wojtek Wójcik, Mariusz Kozubek

 

Teatr Franciszka działający pod kierunkiem reżysera Mariusza Kozubka, którego współzałożycielem i duchowym opiekunek jest ks. dr Robert Kaczmarek, od kilku lat realizuje autorskie musicale ukazując aktualność tematów i postaci biblijnych  we współczesnym świecie. Zespół Teatru tworzy młodzież ukształtowana m.in. przez formację ruchu „Światło – Życie” – stąd w spektaklach teatru ważną rolę odgrywa apostolski entuzjazm i koncentracja na Słowie Bożym. Premiery Teatru Franciszka to pełnowymiarowe musicale grane na profesjonalnych scenach,
z muzyką wykonywaną niejednokrotnie na żywo. Spektakle w pełni autorskie (począwszy od scenariusza, muzyki i choreografii na scenografii, kostiumach i oświetleniu kończąc). W takiej formule zrealizowano dotychczas pięć premierowych musicali: „Tobiasz” (czerwiec 2016), „Ewangelia według… Kobiet” (październik 2016), „Dawid” (październik 2017), „Bezimienni” (październik 2018) i „Józef Egipski” (październik 2019), których  premiery (poza „Tobiaszem”) miały miejsce w ramach obchodów Dnia Papieskiego organizowanego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 

Od autora:

Oczywiście nasuwa się pytanie, czy to stosowne aby w komediowy sposób opowiadać biblijne historie. Wkraczamy wszak w  obszar „tabu”; tematy związane z wiarą wielu traktuje śmiertelnie poważnie, polskiemu katolicyzmowi nadal bliżej do nostalgii Wielkiego Piątku niż euforii Wielkanocnego Poranka. Więc pewnie niektórych zdenerwuje ten nasz kolejny musical…

Na swoją obronę mamy przekonanie, że to programowe „spuszczenie powietrza” wcale nie wyrządza krzywdy biblijnym historiom. Ponoć Pan Bóg też ma poczucie humoru, a opowiadanie o sprawach istotnych nie musi być nadęte i śmiertelnie poważne. Szczypta autoironicznego dystansu zwykle wszystkim dobrze robi. A my przecież wciąż próbujemy wytrącać widza z bezpiecznego świata religijnych schematów – zapraszając do nieustannego weryfikowania wyobrażeń i sądów. Wiara to ponoć rzeczywistość dynamiczna, a Pan Bóg uparcie wymyka się standaryzacji.

Ale o tym najprawdopodobniej będzie nasz kolejny musical… Zakładając, że po premierze „Józefa Egipskiego” jeszcze jakiś będzie 🙂

Mariusz Kozubek