Triduum z okazji 100-lecia chrztu św. Jana Pawła II -„Chrzcielnica,...

18 maja br. świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła był trzecim po Edmundzie Wojtyle (ur. w 1906 roku) i Oldze Wojtyle (zmarłej w dniu narodzin w 1916 roku) dzieckiem Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich Wojtyłowej.

Przed nami kolejny ważny jubileusz, o którym niewielu ludzi pamięta – 100-lecia otrzymania sakramentu chrztu świętego przez Karola Wojtyłę, który przypada w sobotę 20 czerwca br. Przyszły Papież przyjął chrzest święty w kościele parafialnym p.w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach 20 czerwca 1920 roku.           

W Księdze Chrztów z 1920 roku zapisano w języku łacińskim: „Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii Kaczorowskiej, ur. 18 maja 1920 r.; ochrzczony 20 czerwca 1920 r. Rodzice chrzestni: Józef Kuczmierczyk i Maria Wiadrowska. Ochrzcił Franciszek Żak, kapelan wojskowy”.(tom IV,  str. 149, poz. 671). Matka chrzestna była siostrą matki, a ojciec chrzestny jej szwagrem.

Z tej okazji przygotowaliśmy propozycję Triduum, które przypomina fundamentalne wydarzenie z życia św. Jana Pawła II, jakim było otrzymanie przez Niego życia Bożego w sakramencie chrztu świętego i włączenie do wspólnoty Kościoła.  Przeżycie Triduum ma mieć jednak przede wszystkim charakter mistagogiczny – chodzi o przypomnienie sobie naszego chrztu świętego, jego znaczenia dla naszego życia chrześcijańskiego oraz przeżywanie go w naszej codzienności. Dlatego przez trzy dni, rozpoczynając od dnia 100 rocznicy chrztu Karola Wojtyły – 20 czerwca br., należy wykonywać zadania, inspirowane wydarzeniami z początków życia św. Jana Pawła II. Pomimo ich prostoty jest ono adresowane dla wszystkich, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Wspaniale byłoby, gdyby przeżywały je całe rodziny. Zadania można wykonać również później aż do święta Matki Boskiej Szkaplerznej – 16 lipca br. Papież był Jej czcicielem i do końca życia nosił Szkaplerz Święty.

PLIKI DO POBRANIA: Scenariusz Triduum oraz prezentacja Power Point.