Rekolekcje Adwentowe Białostockiej Wspólnoty FDNT

„Zanim powiesz kocham” – pod takim hasłem odbyły się rekolekcje adwentowe Białostockiej Wspólnoty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 13 do 14 grudnia stypendyści gościli w Domu Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Białymstoku. Ćwiczenia duchowe prowadzili s. Tomira Brzezińska ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny oraz ks. Paweł Walkiewicz – wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Plan rekolekcji obejmował dwudniową formacje duchową. W piątek wieczorem stypendyści zawiązali wspólnotę. Wysłuchali też krótkiej konferencji s. Tomiry, na temat etapów dorastania do miłości, w której kształtujemy własną tożsamość. Po konferencji stypendyści wzięli udział we Mszy św.

Sobotnie ćwiczenia duchowe rozpoczęły się wspólną jutrznią. Następnym punktem rekolekcji była konferencja o tym czym jest miłość, czego wymaga od człowieka i jakie niesie ze sobą skutki. Dynamika grupy obejmowała pracę w trzech zespołach. Każdy z nich opracowywał zadane przez s. Tomirę Brzezińską zagadnienia (gdzie szukać pomocy by chronić miłość; co miłość daje- plusy i minusy; dlaczego warto/nie warto kochać; co lubię w damskim/męskim wydaniu miłości, a co chciałbym w tym wydaniu zmienić). Kolejnym punktem dnia był udział w Mszy św. W homilii ks. Paweł Walkiewicz zwrócił uwagę na postać św. Jana od Krzyża oraz jego spojrzenia na miłość. W swojej konferencji, która odbyła się bezpośrednio po Eucharystii poruszył zagadnienie interpretacji Słowa Bożego i odkrywania zawartej w Nim miłości. Dzień i jednocześnie czas rekolekcji zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

Rekolekcje adwentowe były nie tylko czasem skupienia przed zbliżającymi się świętami, ale również okazją do integracji wspólnoty.

Mariusz Maciejewicz