XIX Dzień Papieski na Śląsku

Obchody XIX Dzień Papieski, któremu towarzyszyło hasło „Wstańcie, chodźmy”, rozpoczęły się na Śląsku niedzielą świadectw 6 października. Stypendyści katowickiej wspólnoty opowiadali o Fundacji i o swoich doświadczeniach związanych z byciem „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”. Swoje historie przedstawili w sześciu parafiach w Katowicach oraz w Gliwicach. Tego samego dnia zorganizowali także Miasteczko Rodzinne przy Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Był to dobry czas dla całych rodzin.

Kolejnym wydarzeniem z okazji XIX Dnia Papieskiego, w które zaangażowali się stypendyści, był musical w wykonaniu Teatru Franciszka pt. „Józef Egipski”. Przedstawienie wystawiono 9 i 10 października na scenie Pałacu Młodzieży w Katowicach. Premiery nowych przedstawień tego zaprzyjaźnionego z nami Teatru są tradycyjnie już wystawiane w październiku w okolicy Dnia Papieskiego.

Oficjalne obchody Dnia Papieskiego na Śląsku zainaugurował 11 października koncert w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Program choreograficzny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich. Przedstawili oni także przesłanie płynące z nauczania św. Jana Pawła II. Tego dnia odbył się również koncert beskidzkiej kapeli „Wałasi”, który w swoim repertuarze przedstawili  góralskie pieśni ludowe.

W weekend, 12 i 13 października, cała wspólnota uczestniczyła w zbiórce publicznej na ulicach śląskich miast. Oprócz tego w niedzielę 13.10, w sam Dzień Papieski. Tego dnia w katowickim Kościele Mariackim odbyła się uroczysta Eucharystia, w której również uczestniczyli stypendyści.

W samą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 16 października,  stypendyści spotkali się się ponownie w Kościele Mariackim na krótkim rozważaniu. Takie spotkania odbywają się 16 dnia każdego miesiąca.

Kolejnym punktem obchodów XIX Dnia Papieskiego na Śląsku był koncert „Ślonzoki swoimu Łojcu” zorganizowany w Domu Kultury w Rybniku Chwałowicach. Bogaty program zaprezentowali zespół „Karolinki” z Jankowic oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 13 i 35 w Rybniku.

Na zakończenie obchodów XIX Dnia Papieskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach Akademickiej Orkiestry Dętej odbył się koncert pod batutą Grzegorza Mielimąki. Ten uroczysty wieczór mógł się odbyć dzięki uprzejmości Rektora Akademii, prof. Władysława Szymańskiego. 

GALERIA ZDJĘĆ

Ewa Biolik