„Wierzę w Chrystusowy Kościół” – hasło roku duszpasterskiego towarzyszyło stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji bydgoskiej i toruńskiej podczas rekolekcji wielkopostnych.
Rekolekcje odbyły się w dniach 17-19 marca. Ich motywem przewodnim było hasło roku duszpasterskiego – „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Uczestnicy rozważali miłość do Kościoła, który łączy w sobie ludzki wymiar 12 apostołów. Oni z kolei wraz ze swoim ludzkim wymiarem podążają za Chrystusem.
O doświadczeniu i przeżywaniu rekolekcji wspólnot z Bydgoszczy i Torunia opowiedzieli ich uczestnicy.
– Doświadczenie życia w seminaryjnych murach oraz głębokie przeżycie drogi krzyżowej wywarło na mnie wielkie wrażenie. Bóg pochylający się nad ludzką historią, powołujący zwyczajnych ludzi do nadzwyczajnych rzeczy – podkreśliła Magda Pietryga.
Z kolei stypendystka Kinga Jankowska oceniła, że rekolekcje były „czasem skupienia, refleksji oraz spotkania z drugim człowiekiem”. – To głębokie doświadczenie kościoła – zaznaczyła.
Kacper Kordalski przyznał, że rekolekcje pozwoliły mu na „oderwanie się od codziennego chaosu i zatrzymanie się przy Chrystusie Eucharystycznym”.
– Rekolekcje to czas na refleksję i wyciszenie się, którego brakuje nam w ciągu roku, wśród codziennych obowiązków. Czas spędzony z przyjaciółmi z Fundacji to nie tylko czas integracji, ale także rozwoju duchowego w otoczeniu rówieśników mających te same wartości w życiu – przyznała Anna Sobierajska.
Stypendystka Aleksandra Szczepaniak podkreśliła, że „młodzi są Kościołem, a Chrystus jest Jego fundamentem”. – Czas ten nakłania nas na rozwój w formowaniu nie tylko bydgoskiej wspólnoty FDNT, lecz także części fundacyjnej rodziny ze wspólnoty toruńskiej – dodała.
– Rekolekcje są zawsze czasem wyjścia na pustynię oraz chęcią wsłuchania się w głos Pana Boga. Jako wspólnoty akademickie FDNT w tym roku przeżywaliśmy nasze dni skupienia w duchu przyglądania się miejscu młodych – a więc nas – w Kościele. Weekendowy czas formacji był dla nas okazją do duchowego wzrostu, ale także do integracji i przeżywania radości ze spotkania z drugim człowiekiem – podsumował Rafał Nita.
Wiktoria Pietrzak