Rekolekcje wielkopostne stypendystów-uczniów z Warmii

Sens cierpienia w życiu oraz umiejętność otwartego mówienia o emocjach i uczuciach – to motywy przewodnie rekolekcji dla stypendystów-uczniów z Warmii w Dobrym Mieście.

Rekolekcje odbyły się w dniach 10-12 marca w ośrodku Źródło Jakuba. Poprowadził je ks. Szymon Data, który wygłosił dla uczniów dwie konferencje – jedną o cierpieniu, drugą o emocjach. Na spotkaniu pojawili się też stypendyści-studenci w roli animatorów, opowiadając o dziele Fundacji. Wsparciem dla nich była także młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Rekolekcje rozpoczęły się od zawiązania wspólnoty i integracji. Było to szczególnie istotne, ponieważ obecni stypendyści rozpoczęli swoją przygodę z Fundacją podczas pandemii – dlatego brakowało im osobistych spotkań. Podkreślali też, że cieszą się z każdej możliwości spędzenia wspólnie czasu.

Najważniejszym punktem każdego dnia była modlitwa. Dzień rozpoczynał się medytacją, z kolei w sobotę, podczas adoracji, była możliwość spowiedzi. Wspólnotę odwiedził w niedzielę ks. arcybiskup Józef Górzyński. Przewodniczył on Mszy Św. i spędził czas z młodymi na wspólnej rozmowie.

Stypendyści uczestniczyli również w grupach dzielenia, bogatych w interesujące dyskusje i wymianę doświadczeń. Do ciekawszych punktów programu należała gra terenowa, która ze względu na pogodę musiała się odbyć w ośrodku. Jednak nie przeszkodziło to młodzieży w dobrej zabawie.

Rekolekcje były czasem na rozmowę – o dziele Fundacji i zbliżającym się obozie w Radomiu. Poruszono też kwestię św. Jana Pawła II. Stypendyści powtarzali, że był on dla nich ważnym autorytetem.

Wspólnota pozostaje wdzięczna za wspólny czas, możliwość spotkania i nawiązywanie relacji. Ze zniecierpliwieniem wyczekują kolejnych spotkań, aby zjednoczyć się na wspólnej modlitwie i działaniu.

Kamila Babicka

GALERIA ZDJĘĆ