Rekolekcje Wspólnoty katowickiej

Misterium Wiary

W dniach 13-15 grudnia 2013r odbyły się coroczne rekolekcje stypendystów studentów Wspólnoty Katowickiej. W zeszłym roku ten niezwykły czas spędzaliśmy w Brennej, jednak tym razem przybyliśmy do Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Raciborzu- Miedonii. Mieliśmy okazję przez ten czas przygotować nasze serca na przyjście Jezusa i jak to bywa na wszelkich spotkaniach stypendystów, jeszcze bardziej zintegrować się z naszą wspólnotą.

Muszę przyznać, że humor dopisywał nam wszystkim od samego początku. Mimo, iż dniem naszego wyjazdu był piątek 13-tego, nie spotkał nas żaden pech i bez większych problemów dostaliśmy się do ośrodka rekolekcyjnego. Na miejscu przywitał nas kaznodzieja  tamtejszej parafii i zostaliśmy rozlokowani do pokoi. Po kolacji wybraliśmy się do kaplicy na „Czuwanie z Janem Pawłem II”,  które oparte było na życiu i nauczaniu naszego rodaka bł. Jana Pawła II i skłoniło nas do przemyśleń na temat Wiary, Nadziei i Miłości. Nasze refleksje zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i udaliśmy się na integrację. 

Sobota zapowiadała się bardzo ciekawie. Po śniadaniu udaliśmy się na Eucharystię prowadzoną przez ks. Mariusza Sobka, następnie chwila odpoczynku, pyszny obiad i przyjazd naszego koordynatora ks. Roberta, który odprawił dla nas niesamowitą konferencję na temat naszego udziału w życiu kościoła, aspektów wiary i odpowiedniego przygotowania na przyjście Dzieciątka Jezus. Po kazaniu mieliśmy okazję do spotkania oko w oko z Jezusem podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. Każdy w tym czasie kilka chwil oddał rozmowie z  Jezusem, a także przemyśleniom na temat naszego życia. Mieliśmy także możliwość przystąpienia do spowiedzi. Po nabożeństwie udaliśmy się na podwieczorek, a potem przygotowywaliśmy wigilijkę, żeby po kolacji zasiąść wspólnie do stołu i podzielić się opłatkiem. Wspólnotowa wigilia jeszcze bardziej przybliżyła nas do siebie, pięknych słów nie brakowało, życzenia płynęły prosto z serca, przysparzając wszystkich o  wzruszenie. Kolejnym punktem dnia był wyjazd do centrum Raciborza- do kościoła pw. Św Mikołaja, gdzie odbywało się czuwanie modlitewne dla młodzieży z ks. dr. Dariuszem Kiejnowskim – Różyckim , który przybliżył nam temat dogmatów.  Kazanie połączone było ze śpiewem pieśni religijnych, zakończyło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Do naszego ośrodka wróciliśmy dosyć późno, ale nie zabrakło nam sił na wspólną integrację.

Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia rekolekcji była Msza Św. z udziałem parafian. Następnie udaliśmy się do Sali konferencyjnej, gdzie został wyświetlony film z koncertu podczas Dnia Papieskiego w Zabrzu. Niestety niezwykły czas rekolekcji szybko dobiegł końca, po pysznym obiedzie musieliśmy się pożegnać i wracać, lecz u każdego jeszcze na długo zostanie radość wyniesiona ze wspólnego spotkania. W końcu był to czas, by choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i przypomnieć sobie, co w życiu jest naprawdę ważne.

 

Salomea Haratyk

Rzecznik Prasowy FDNT Katowice