Rzeszowianie świętowali Dzień Papieski

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony był w Rzeszowie w dniach 7-9 października pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W tym szczególnym roku Ojciec Święty wzywa nas, abyśmy „jeszcze mocniej utkwili wzrok w Bożym Miłosierdziu i sami stali się znakiem działania miłosiernego Ojca”.

W Rzeszowie obchody XV Dnia Papieskiego  rozpoczęły się już w piątek pielgrzymowaniem Rzeszowskim Szlakiem Świętych oraz zbiórką publiczną na ulicach stolicy Podkarpacia. Szlak pielgrzymowania wyznacza jedenaście miejsc związanych z osobami beatyfikowanymi lub kanonizowanymi przez Św. Jana Pawła II. Każdy mógł pielgrzymować indywidualnie, rodzinnie, w grupach klasowych, koleżeńskich, parafialnych, w dowolne dni weekendu, dowolnym środkiem transportu. Pielgrzymi musieli odwiedzić 6 miejsc i odbyć w każdym pewna praktykę religijną, a następnie zakończyć wędrówkę w Katedrze Rzeszowskiej. Tam zostali wpisani do Księgi Pielgrzyma oraz  mogli wziąć udział w losowaniu nagród.

W sobotę na Rzeszowskim Rynku odbył się flash mob, wysłuchaliśmy także słów Św. Jana Pawła II o miłosierdziu Bożym oraz odmówiliśmy  o godzinie 15:00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W niedzielę już o godzinie 12:30 rozpoczęliśmy zabawę w  Wiosce Dziecięcej z  grami i mnóstwem innych atrakcji dla dzieci. W programie  były m.in. malowanie twarzy, zabawy z balonami, bańki mydlane, kolorowanki. W tym roku przeprowadziliśmy także już drugą edycję kiermaszu ciast, który przyciąga zawsze wielu miłośników wypieków. O słodkości zadbali nasi zaprzyjaźnieni cukiernicy z Rzeszowa i okolic oraz stypendystki i stypendyści FDNT. O godzinie 15:00 odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem  Bpa Jana Wątroby w  Katedry Rzeszowskiej, a następnie udaliśmy się do Parku Papieskiego, gdzie modlitwą Św. Jana Pawła II  prosiliśmy o miłosierdzie Boże dla całego świata. O godzinie 16.30 odczytaliśmy  list do Ojca Świętego Franciszka i poprosiliśmy o złożenie pod nim podpisów m. in.  Prezydenta Miasta Tadeusza Ferenca oraz Biskupów Jana Wątrobę i Kazimierza Górnego. O godzinie 17:00 rozpoczął  się koncert. Wystąpili Patrycja i Jacek Kotlarscy w oratorium pt. „Szukam Was”, które jest oparte na opublikowanym testamencie Jana Pawła II. Utwory były przeplatane oryginalnymi fragmentami testamentu Ojca Świętego czytanymi przez rzeszowskiego aktora Ryszarda Szetelę. O 17:30 odbył się koncert muzyki gospel. Wystąpiły zespoły instrumentalne Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz chór VII warsztatów gospel w Rzeszowie wraz z gwiazdą muzyki gospel Brianem Fentressem.

Podczas Dnia Papieskiego trwa zbiórka  publiczna na papieski program stypendialny, dzięki któremu wielu młodych ludzi może uczyć się na wymarzonych kierunkach studiów oraz spełniać swoje marzenia.  Z pomocy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” skorzystało wiele osób, które są „żywym pomnikiem” Jana Pawła II. Nasza Fundacja nie mogłaby istnieć bez naszych wspaniałych Darczyńców. To dzięki dobroci Waszych serc możemy zbudować ten pomnik świętemu  Janowi Pawłowi II.

Chcemy zachęcić wszystkich do podejmowania uczynków miłosierdzia. Mając w sercu nauczanie Św. Jana Pawła II pragniemy, by nasze serca były otwarte na potrzeby drugiego człowieka. Chcemy ofiarować nasze dobre uczynki Bogu, gdyż w ten sposób mamy możliwość zbudowania lepszego świata.