„Śmiechowe” rekolekcje Wspólnoty Bydgoskiej

W niedzielę 6ego marca zakończyliśmy trzydniowe rekolekcje wielkopostne wspólnoty bydgoskiej. Tytułowe określenie „śmiechowe” ma związek nie tylko z faktem, że spędziliśmy te dni w zgranej wesołej kompanii. Przede wszystkim jednak znajdowaliśmy się w uroczej małej miejscowości o nazwie Śmiechów. A więc wszystko jasne – to nie mogły być smutne rekolekcje.

Dni skupienia pod hasłem: „Całun Turyński jako świadek męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa ” poprowadził ks. dr hab. Janusz Bujak prof. US. Podczas trzech konferencji mogliśmy słuchać o tajemnicy niezwykłego płótna zawierającego utrwaloną postać poranionego Jezusa. Dowiedzieliśmy się również o innych relikwiach, takich jak Chusta z Manoppello, które również zawierają podobny wizerunek. Poprzez przegląd i krótkie omówienie innych cudów oraz objawień w Polsce i na całym świecie, doszliśmy do wniosku, że zawsze powinniśmy mieć otwarte oczy i serca na działanie Boga.

Każdego dnia uczestniczyliśmy we Mszach Świętych w miejscowym kościele. Oprawa muzyczna, za którą odpowiedzialna była Ola, Karolina i Marcin, wprawiała nas w stan zadumy nad Męką naszego Pana oraz pomagała w jeszcze piękniejszej modlitwie. Podczas rekolekcji wielkopostnych nie mogło zabraknąć również obrzędów liturgicznych takich jak: Droga Krzyżowa czy Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ważnym punktem programu był także kilkugodzinny wyjazd do nadmorskiej miejscowości Gąski, w której mieści się druga w Polsce pod względem wysokości latarnia morska. Po zdobyciu tego szczytu, udaliśmy się na plażę, skąd, jak się zapewne domyślacie, pochodzi najbardziej bogata relacja fotograficzna. W sobotę wieczorem wspólnie oglądaliśmy film pt. Nowe Imperium.

Tak spędziliśmy rekolekcyjne trzy dni, podczas których nie zabrakło milczenia i zadumy, a które jednakże okraszone były zdrową dawką humoru. Wspólny śpiew zarówno podczas Liturgii jak i posiłków (przepysznych swoją drogą), pozwolił nam na zbudowanie wspólnotowej jedności. Bardzo ciekawe konferencje zainspirowały nas do częstszego szukania odpowiedzi w sprawach wiary. Wierzymy, że te krótkie, aczkolwiek bogate w rożnego rodzaju doświadczenia rekolekcje, pozostaną w naszej pamięci na zawsze.

Ewa Ciołak
Rzecznik prasowy Wspólnoty Bydgoskiej
Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia