Spotkanie opłatkowe z kard. Nyczem

W piątek, 10 stycznia, stypendyści, jak co roku, zebrali się w Pałacu Arcybiskupim w Warszawie na spotkaniu opłatkowym. Uczestniczyli w nim kard. Kazimierz Nycz – Przewodniczący Rady Fundacji, ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji, ks. Paweł Walkiewicz – Wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji oraz pracownicy Biura Fundacji. Spotkanie było nie tylko przedłużeniem bożonarodzeniowej radości, ale okazją, aby spędzić czas z Zarządem oraz innymi stypendystami.

Spotkanie rozpoczęło wspólne kolędowanie, które wraz ze stypendystami Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej przygotowała Agnieszka Kowalik – absolwentka Fundacji. Następnie głos zabrał ks. Dariusz Kowalczyk. W swoich słowach podkreślał, że rok 2020 jest rokiem wyjątkowym i pełnym wyzwań, nie tylko ze względu na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, ale także na przypadającą 7 czerwca beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Przewodniczący Zarządu zachęcał stypendystów do aktywnego udziału w przygotowaniach do obydwu wydarzeń. W imieniu stypendystów głos zabrał Marek Rułka – Szef Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej Stypendystów.

Słowo do stypendystów skierował również kard. Kazimierz Nycz, który zwrócił uwagę na szczególną historię miejsca, w którym odbywało się spotkanie. „Po raz pierwszy Karol Wojtyła i Prymas Wyszyński spotkali się właśnie w 1958 roku w tym domu” – przypomniał metropolita. Kardynał przybliżył również najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia oraz zwrócił uwagę na jego związek z osobą św. Jana Pawła II. Porównał on również postać kard. Wyszyńskiego z postacią Mojżesza, który choć zaprowadził Izraelitów do Ziemi Świętej, nie dane mu było do niej wejść. „Tak i prymas, prowadził lud prawie czterdzieści lat, poczuł powiew wolności, jednak nie dane mu było jej doczekać.” – powiedział.

Ostatnią część spotkania stanowiły wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo. Następnie uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia oraz przełamali się opłatkiem.

GALERIA ZDJĘĆ

Kinga Rynkowska