Spotkanie Prezydentów Miast Papieskich

Tradycyjne opłatkowe spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów Miast i Miejscowości Papieskich odbyło się w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski 22 stycznia 2013r. Spotkanie poprowadził były stypendysta, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego Szymon Chrostowski, a uświetniała je śpiewem kolęd niezwykle uzdolniona muzycznie młodziutka stypendystka z diecezji radomskiej, Kasia Jaśkiewicz.

Przybyłych gości powitał Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp Wojciech Polak. Jego ciepłe powitanie objęło także tych, którzy na spotkanie nie dojechali z powodu bardzo trudnych warunków na drogach.

Ks. kard. Kazimierz Nycz, Przewodniczący Rady Fundacji,  w krótkich słowach podsumował obchody minionego XII Dnia Papieskiego w całej Polsce, a ks. prał. Jan Drob, Przewodniczący Zarządu Fundacji podziękował za owocną współpracę przedstawicielom Miast Papieskich i Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Dzięki życzliwości władz, nasze plakaty wisiały w wielu miastach m.in. w środkach transportu publicznego. Ksiądz Jan Drob podziękował władzom miast Lublin i Zamość oraz regionu lubelskiego za pomoc w organizacji wakacyjnego obozu dla 1300 gimnazjalistów i licealistów, podopiecznych Fundacji, który odbył się w zeszłym roku w Lublinie. Obóz lubelski był wielkim sukcesem organizacyjnym, poznawczym i integracyjnym. Wyjątkowo głębokim przeżyciem modlitewnym było nabożeństwo ekumeniczne na Majdanku, w XXV rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II, transmitowane przez TVP. Stypendyści poznali stolicę regionu lubelskiego we wszystkich jej wymiarach. O wielkich atrakcjach czekających stypendystów w Olsztynie, gdzie odbędzie się tegoroczny obóz wakacyjny dla 1200 najmłodszych stypendystów zapewniał jego prezydent, pan Piotr Grzymowicz. Wspomniał, że w granicach administracyjnych miasta znajduje się 11 jezior oraz ogromny las, Olsztyn ma długą i barwną historię, jego mieszkańcy są życzliwi, a w bliskich okolicach także jest wiele do zwiedzania.prelegenci

Ważnym punktem programu było przedstawienie gościom nowo powstałego Stowarzyszenia Absolwentów Dzieło. O jego idei i planach na bieżący rok opowiadała prezes Katarzyna Puchacz.  Następnie ks. bp Marek Mendyk, członek Rady Fundacji, ogłosił termin i hasło  tegorocznego XIII Dnia Papieskiego. Odbędzie się on 13 października pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.

Ostatnim tematem spotkania opłatkowego była wymiana propozycji możliwości pomocy rodzinom, szczególnie wielodzietnym. Specjalnie zaproszonym gościem był pan Janusz Wardak z Akademii Familijnej, ojciec ośmiorga dzieci. Wspominał, że często spotyka się ze zdziwieniem i pytaniami, czy w ogóle można sobie poradzić z tak liczną gromadką pociech.

– Kiedy z żoną mieliśmy dwójkę dzieci, też sobie z nimi nie radziliśmy. Teraz z ósemką radzimy sobie lepiej, uważam, że nasza rodzina całkiem nieźle funkcjonuje.

Pan Janusz Wardak przyznał, że te umiejętność rozwiązywania problemów rodzinnych to między innymi owoc licznych warsztatów. Żartował, że ośmioro dzieci to wcale nie tak dużo, jak mają niektóre rodziny stypendystów i że myśl o kolejnych latoroślach nie jest dla niego ani trochę przerażająca.  W imieniu rodzin wielodzietnych wyraził wdzięczność za wprowadzone w wielu miastach Karty Dużej Rodziny. Zwrócił uwagę na problem trudności komunikacyjnych, jeśli dwa sąsiednie miasta nie mają porozumienia odnośnie do wspólnego transportu w ramach jednego biletu. Uniemożliwia to korzystanie członkom rodziny z darmowych przejazdów. Zachęcał też samorządowców do rozważenia uregulowań prawnych dotyczących wywozu śmieci: aby duże gospodarstwa domowe nie były wskutek tych ustaw poszkodowane.

Po tych tematach wywiązała się ciekawa dyskusja, głos zabrały Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Beata Łęgowska i pani prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Gdynia od tego roku planuje wprowadzenie wielu udogodnień dla rodzin wielodzietnych, a Warszawa – rozszerzenie przywilejów również dla wszystkich rodzin z trójką dzieci.

Po wypowiedzeniu życzeń przez Księdza Kardynała Nycza nastąpiło łamanie się opłatkiem zakończone uroczystym obiadem.

BW