Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas obchodów 18. rocznicy śmierci...

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wzięli udział w marszach papieskich, które przeszły ulicami miast w całej Polsce. Stypendyści uczestniczyli też w modlitwie oraz innych lokalnych wydarzeniach rocznicowych.

Wśród uczestników największego marszu – Narodowego Marszu Papieskiego – byli także stypendyści Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej FDNT. W podobnych zgromadzeniach wzięli udział stypendyści z Wrocławia, Łodzi i Szczecina.

Dla niektórych lokalnych wspólnot FDNT rocznica śmierci papieża przypadła na czas rekolekcji wielkopostnych. Stypendyści uczestniczyli w Mszach Świętych oraz wieczornych spotkaniach modlitewnych, podczas których mieli na sobie charakterystyczne żółte koszulki oraz chusty.

Krakowska wspólnota rozpoczęła obchody od modlitwy o godz. 19:30 pod Oknem Papieskim, przy ul. Franciszkańskiej 3. Potem na frontowej ścianie krakowskiej kurii wyświetlono mapping ze zdjęciami Jana Pawła II oraz napisem „Święty Jan Paweł II”.

Stypendyści z Krakowa wspólnie z innymi zgromadzonymi odmówili modlitwę różańcową, której kolejne tajemnice poprzedzano nagraniami wystąpień papieża lub wypowiedziami młodzieży. O godz. 21:37 odśpiewano Barkę. Na zakończenie obchodów metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił krzyż, który stanie na wieży kościoła na Ruczaju.

W spotkaniu modlitewnym wzięli też udział warszawscy stypendyści FDNT. O godz. 20:30 przy tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawłowi II, przy kościele św. Anny, zapalili znicz oraz modlili się za wstawiennictwem Świętego o pokój na świecie, w tym w Ukrainie, jedność w Polsce oraz całą Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Z kolei gdańscy stypendyści Fundacji współtworzyli spotkanie modlitewne przy pomniku Trzech Krzyży, które odbyło się w ramach marszu wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Marsz poprzedziła koronka do Bożego Miłosierdzia w Bazylice Mariackiej. Stypendyści zgromadzili się również na wieczornej akademickiej Mszy Świętej w kaplicy przy parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego.

Stypendyści katowickiej wspólnoty uczestniczyli w Święcie Młodego Kościoła w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Po wspólnej Eucharystii nawiedzili kaplicę Jana Pawła II, wspólnie modląc się o zaprzestanie ataków na papieża.

Studenci z bydgoskiej wspólnoty FDNT obchodzili natomiast 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II częściowo wspólnie z duszpasterzem, a także w swoich parafiach.

Kilka dni wcześniej, 31 marca, poznańscy studenci stypendyści FDNT uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Rozpoczęła się ona spod kościoła św. Małgorzaty, a zakończyła – przy pomniku św. Jana Pawła II koło Katedry Poznańskiej. Był to wyraz solidarności ze św. Janem Pawłem II i obrony dobrego imienia papieża.

Iwona Pałczyńska