Toruń po raz drugi podjął wyzwanie

Z okazji obchodzonego już po raz  XIII   Światowego Dnia Chorego, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”

( Hi 29, 15 ), stypendyści wspólnoty toruńskiej ponownie PODJĘLI WYZWANIE i pomogli potrzebującym poprzez oddanie krwi.

 

Całej idei przyświecało orędzie papieża Franciszka na XIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec Święty  we wstępie zaznacza: „ Tegoroczny temat zachęca nas do medytacji nad słowami z Księgi Hioba: «Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi» (29, 15). Chciałbym ją podjąć w perspektywie sapientiacordis — mądrości serca.” . Dalej papież tłumaczy na czym ów mądrość serca polega:

 

–  Mądrość jest postawą wzbudzoną przez Ducha Świętego w umysłach i sercach tych, którzy potrafią otworzyć się na cierpienie braci i dostrzegają w nich obraz Boga
– Mądrością serca jest służba bliźniemu
– Mądrość serca to trwanie przy bracie
– Mądrość serca to wyjście poza siebie ku bliźniemu

– Mądrość serca to bycie solidarnym z bratem bez osądzania go

 

Akcja stypendystów rozpoczęła się w dzień Światowego Dnia Chorego czyli 11 lutego i trwała do końca miesiąca. W tym czasie , podobnie jak w zeszłym roku stypendyści zgłaszali się do Punktu Poboru Krwi w Oddziale Terenowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu oraz na akcjach wyjazdowych w autobusach poboru krwi na Rynku Nowomiejskim oraz w Zespole Szkół Medycznych przy ul. św. Józefa .

 

Światowy Dzień Chorego to święto chrześcijańskie obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała FiorenzaAngeliniego.

 

Cieszymy się, że już po raz drugi udało Nam się PODJĄĆ WYZWANIE , przełamać swoje słabości i obawy. Wielu stypendystów dzięki naszej akcji zdecydowało się regularnie oddawać krew, co uważamy jest wielkim sukcesem.  W naszej wspólnocie szczególną odwagą wykazała się w tym roku Dominika Bartoszyńska. Na pochwałę  i uznanie zasługuje również Szymon Topolewski który już od paru lat jest Honorowym Dawcą Krwi.

 

Każdego roku jest nas coraz więcej, zachęcamy przyjaciół i znajomych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie i następnych latach znajdzie się wieeelu chętnych, którzy poświęcą kilka minut aby pomóc potrzebującym.  Pamiętajmy, że dla dawcy to tylko kilka minut a dla kogoś innego- całe życie !

 

 

Monika Witkowska

Wspólnota toruńska