Trwają zapisy na Wirtualny Bieg Papieski

Obchody XX Dnia Papieskiego zyskały kolejny, nowy wymiar. Tegoroczne świętowanie upłynie nam również pod znakiem aktywności fizycznej i zadbania o swoje zdrowie i kondycję. A to za sprawą ogólnopolskiej inicjatywy, jaką jest Wirtualny Bieg Papieski.

Od 1 października, na platformie SlotMarket.pl trwają zapisy do tego bezpłatnego wydarzenia. Dołączyć może dosłownie każdy, a samo wydarzenie jest zorganizowane w taki sposób aby umożliwić  udział jak największej liczbie osób.

Tradycją celebrowania Dnia Papieskiego były podejmowane przez lokalne społeczności, inicjatywy organizowania Biegów Papieskich. Takich biegów w całej Polsce, w weekend Dnia Papieskiego, odbywało się nawet kilkadziesiąt. Z racji na trwającą pandemię wirusa COVID-19 oraz ograniczenia i obostrzenia w obszarze zgromadzeń, postanowiliśmy zmienić formułę tego elementu obchodów naszego święta.

Dzień Papieski to kilka przenikających się wzajemnie płaszczyzn: modlitewna, naukowa, charytatywna, a w tym roku, również ta obejmująca aktywność fizyczną, tak ważną dla naszego zdrowia, zwłaszcza w czasach, kiedy jest ono wystawione na próbę. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna zajmowała istotną rolę w życiu Świętego Jana Pawła II. Narty zimą, kajaki latem. A jesień wydaje się idealna na bieganie! – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, Prezes Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”Chcemy zachować tak ważne dla nas lokalne inicjatywy Biegów Papieskich ale w tym roku, wyjątkowo w zmienionej formie – idąc z duchem czasu – wirtualnej, gdzie jednak ruch i wysiłek będą jak najbardziej prawdziwedodaje.

Bezpłatny udział

Wirtualny Bieg Papieski jest inicjatywą bezpłatną. Rejestracja nic nie kosztuje, zatem nie ma tradycyjnego wpisowego. Podczas procesu zapisywania się do biegu można dokupić medal, który może być nagrodą za ukończony dystans ale także może pełnić rolę medalu pamiątkowego z XX Dnia Papieskiego.

Nieograniczony zasięg

Wirtualna formuła biegu sprawia, że przebiegnięcie wybranego dystansu może mieć miejsce tak naprawdę w dowolnym miejscu na świecie. To oznacza, że uczestnicy sami wybierają dogodną dla siebie trasę: ulubioną pętlę po lesie, okoliczny park, osiedlowe chodniki czy nawet piaszczysty brzeg plaży.

Charytatywność

Podczas rejestracji do biegu można dokonać dobrowolnej donacji na rzecz funduszu stypendialnego prowadzonego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzięki tej zbiórce Fundacja corocznie obejmuje wsparciem finansowym 2000 uzdolnionych uczniów i studentów pochodzących z niezamożnych rodzin z terenów wiejskich i małomiasteczkowych.

Aktywność

Dbajmy o swoje drowie dzięki ruchowi i aktywności fizycznej. Chodzenie i biegania należą do najprostszych form ruchu, dostępnych dla niemal wszystkich. Zachęcamy aby wybrany dystans pokonać biegiem, marszobiegiem, marszem, z kijkami nordic walking lub też bez, podczas spaceru. Proponujemy dystanse, w których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Od tych najbardziej popularnych 5 i 10 km po dystanse „jubileuszowe” 20 km i 27 km, którymi chcemy uczcić obchody XX Dnia Papieskiego oraz 27 lat pontyfikatu Papieża Polaka.

Tożsamość i identyfikacja

Korzystając z bezpłatnej rejestracji, każdy uczestnik może wygenerować, a następnie wydrukować numer startowy powiązany graficznie z obchodami XX Dnia Papieskiego. Zaliczenie wybranego dystansu z numerem startowym na piersi nie jest obowiązkowe ale stanowi formę identyfikacji z wydarzeniem oraz ideami jemu przyświecającymi.

Zapisy oraz sam Wirtualny Bieg Papieski trwają przez cały październik, czyli w okresie, kiedy dzieje się najwięcej wydarzeń związanych z obchodami tego święta. Szeroki horyzont czasowy wydarzenia to szansa dla uczestników na zmierzenie się z jednym, kilkoma lub nawet wszystkimi dystansami.

Myślę, że Wirtualny Bieg Papieski to wydarzenie wyjątkowe. Pomimo, że ma tak zorganizowaną formę, nie skupia się na rywalizacji, osiąganiu jak najlepszych czasów, czy biciu rekordów życiowych. Pamiętamy dobrze, że Karol Wojtyła był również miłośnikiem aktywności fizycznej. Ważny jest udział, ruch i idea, wokół której skupia się całe wydarzenie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wrócić z lokalnymi biegami przeprowadzanymi w realnej formie. A tymczasem zachęćmy nasze społeczności do wzięcia udziału w tegorocznej inicjatywie dodaj ks. Dariusz Kowalczyk.

Rejestracja do biegu trwa na portalu SlotMarket.pl i jest dostępna pod tym linkiem: REJESTRACJA. Swoje wyniki uczestnicy mogą przesyłać na adres biegpapieski@dzielo.pl. Szczegółowe informacje są dostępne w Regulaminie biegu.

Kontakt: Karol Daniluk, Dyrektor Wirtualnego Biegu Papieskiego

e-mail: biegpapieski@dzielo.pl