Warszawskie Chrapki na gali rozdania nagród Ślad

Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię
– biskup Jan Chrapek

 

W poniedziałek, 13 kwietnia, warszawskie Chrapki miały okazję uczestniczyć w czternastej gali wręczenia dziennikarskich nagród „Ślad” imienia biskupa Jana Chrapka, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Główną ideą nagrody jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Honoruje nie tylko profesjonalizm pracy, ale także postawę życiową, jakiej wzorem był bp. Chrapek – budowniczy mostów między ludźmi. Symbolem nagrody jest statuetka Gustawa Zemły, przedstawiająca zbliżające się do siebie dwie dłonie. W tym roku Kapituła Nagrody im. bpa Jana Chrapka nominowała trzy osoby: reżysera, scenarzystę i producenta filmowego, Grzegorza Linkowskiego (za budowanie mostów między ludźmi różnych kultur i religii, dźwigającymi ciężar najtragiczniejszych doświadczeń wojny), dziennikarkę telewizyjną i publicystkę, Elżbietę Ruman (za dziennikarski przekaz świętości Jana Pawła II oraz reporterską umiejętność pokazywania ludzi, którzy doświadczają pomocy, odnajduję wiarę) oraz dziennikarza naukowego, fizyka i publicystę „Gościa Niedzielnego”, Tomasza Rożka (za unikalne połączenie fascynacji nauką ze znakomitym warsztatem dziennikarskim oraz wyraźną identyfikacją religijną).

Galę poprowadził dziennikarski duet – Anna Kalczyńska (Dzień Dobry TVN)
i Sławomir Siezieniewski (TVP). Stypendyści mieli okazję na własne oczy zobaczyć przebieg takiego wydarzenia, które z pewnością utkwi w ich pamięci na długo.

Laureatem nagrody został Tomasz Rożek. Odbierając statuetkę podkreślił, że cieszy się z tego, że to co robi ma sens, wartość i jest dostrzegane przez innych.

Daria Dzieniszewska