Warsztaty rzeczników medialnych wspólnot fundacyjnych

Podczas zjazdu szefów i starostów wspólnot fundacyjnych oraz koordynatorów Dnia Papieskiego w Warszawie odbyły się również warsztaty dla rzeczników medialnych.

Uczestnicy wzięli udział w sumie w siedmiu różnych panelach w ciągu dwóch dni, które pomogły im lepiej zrozumieć rolę, którą zgodzili się pełnić w swoich wspólnotach, wymagania, jakie przed nimi stawia, ale także możliwości, jakie mają i wyzwania, którym być może będą musieli sprostać.

Warsztaty rozpoczęła część zapoznawczo-integracyjna, dzięki której stypendyści mogli poznać nie tylko siebie nawzajem, ale dowiedzieć się również czegoś ciekawego o reprezentowanych przez nich wspólnotach.

Kolejne dwa panele poprowadziła Gabriela Grądziel, poprzednia rzeczniczka prasowa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pierwszy dotyczył komunikacji w mediach społecznościowych, rodzajów treści na portalach społecznościowych, ale także odpowiedzialności za wizerunek Fundacji w sieci. Z kolei podczas panelu „Tworzenie Efektywnych Grafik na Media Społecznościowe” stypendyści zapoznali się z zasadami wizualnego storytellingu i spójności wizualnej oraz przećwiczyli projektowanie grafik.

Dzień zakończył temat fotografii poprowadzony przez Monikę Wójcik, rzeczniczkę prasową Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Po zapoznaniu z podstawami tworzenia zdjęć i możliwościami dostępnego sprzętu uczestnicy przeszli do kreatywnych eksperymentów i zabawy parametrami trójkąta ekspozycji, szczególnie długim czasem naświetlania. W ten sposób powstały kolorowe zdjęcia znajdujące się w galerii, których tworzeniu towarzyszyło wiele radości (link na dole artykułu).

W sobotę, drugi dzień zjazdu i warsztatów stypendyści mieli okazję uczestniczyć w trzech panelach, skoncentrowanych na roli mediów w działalności fundacyjnej. W pierwszym, prowadzonym przez Dominikę Chylewską, Szefową Działu Komunikacji w Caritasie, uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzę na temat współpracy z mediami. Omówione zostały aspekty budowania relacji z dziennikarzami, efektywnej komunikacji, tworzenia informacji prasowych oraz korzystania z bazy mediów. Ponadto poruszono kwestie szukania okazji do udzielania wywiadów i przygotowywania się do rozmów z mediami.

Kolejny panel, poprowadzony przez Katarzynę Szlonzak, dziennikarkę, specjalistkę w dziedzinie social mediów oraz prezenterkę w programie „Studio Raban”, skupił się na medialnych wystąpieniach publicznych. Rzecznicy dowiedzieli się, jak konstruować narrację, wykorzystywać storytelling oraz przemawiać publicznie. Warsztat praktyczny pozwolił stypendystom ćwiczyć wystąpienia związane z działalnością Fundacji, a także doskonalić umiejętności wystąpień telewizyjnych i krótkich form wideo dostosowanych do mediów społecznościowych. To praktyczne szkolenie umożliwiło uczestnikom nabycie konkretnych umiejętności przydatnych w kreowaniu pozytywnego wizerunku Fundacji w mediach publicznych.

Ostatni panel, prowadzony przez Huberta Szczypka, redaktora serwisu internetowego KAI, skoncentrował się na fotografii. Uczestnicy warsztatu zdobyli wiedzę na temat procesu selekcji i obróbki zdjęć oraz znaczenia storytellingu w fotografii. Ten warsztat dostarczył praktycznych wskazówek dotyczących efektywnego wykorzystania fotografii w kontekście przekazywania wizualnie idei oraz misji Fundacji przy okazji różnych wydarzeń. Dzięki temu stypendyści zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz także umiejętności praktyczne w zakresie fotografii, które mogą z powodzeniem wykorzystać w działalności fundacyjnej i medialnej.

Wrażeniami z warsztatów podzieliła się Aleksandra Zboch (rzeczniczka wspólnoty wrocławskiej), która do programu stypendialnego dołączyła zaledwie rok temu.

Jestem nowym rzecznikiem prasowym, co za tym idzie, był to mój pierwszy zjazd. Czy mi się podobało? Oczywiście, że tak. Oprócz przyjacielskiej atmosfery, same warsztaty dostarczyły nie tylko cennych informacji, ale także umożliwiły zdobycie praktycznych umiejętności, np. w kontekście kontaktu z lokalnymi mediami. Jestem przekonana, że te nowo zdobyte umiejętności znacząco ulepszą moją pracę jako rzecznik, a atmosfera spotkań sprawiła, że czuję się bardziej pewnie w roli, którą pełnię dla wspólnoty.

GALERIA ZDJĘĆ Z WARSZTATÓW [kliknij tutaj]