Wieczór Poezji bł. Jana Pawła II w Białymstoku

W czwartek 10 kwietnia w Czytelni Książnicy podlaskiej im. Łukasza Górnickiego odbył się Wieczór Poezji bł. Jana Pawła II. Wydarzenie miało przybliżyć wszystkim poezję naszego papieża, oraz duchowo przygotować do dnia kanonizacji Papieża Polaka, który zbliża się wielkimi krokami.

Wieczór rozpoczął się słowami bł. Jana Pawła II „Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświecić: obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku…”, które przytoczył czuwający nad przebiegiem wydarzenia Dominik Sołowiej.

Utwory Papieża przedstawiały stypendystki Fundacji DNT: Elżbieta Bronakowska, Mariola Fidura oraz Paula Wyszyńska, a także studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku: Piotr Wiktorko, Mateusz Hryniewicki i aktor Teatru Groteska w Krakowie – Michał Snarski. Wykonane zostały m.in. „To przyjaciel”, „Do Emilii Matki mojej”, Misterium Meum Mihi”, „Opowieść o drzewie zranionym”, „Melancholik” oraz „Gdy dookoła mówią językami”. Wiersze zapowiadane i przybliżane były przez prowadzącego.

Utwory liryczne przeplatały występy Trio Fortepianowego AUREA, które doskonale wpisywały się w atmosferę wieczoru. Swoim występem zaszczyciła nas również solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej – Pani Anna Wolfinger, która wykonała utwór Cesar Frank „Panis angelis”.

Słowo do wszystkich gości skierował obecny ks. bp. Henryk Ciereszko Wikariusz Generalny Archidiecezji Białostockiej, który zwrócił uwagę na przekaz wierszy i utworów muzycznych, oraz podkreślił obecność Karola Wojtyły w naszym życiu codziennym.

 

Kinga Binaś

wspólnota białostocka