Wielki Post – czas duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych dla...

Jak co roku w okresie Wielkiego Postu stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odbywają rekolekcje razem ze swoimi wspólnotami akademickimi. Są to weekendowe wyjazdy pełne wyciszenia i modlitwy.

Stypendyści ze wspólnoty lubelskiej w tym roku odwiedzili malowniczy Nałęczów. W piątkowy wieczór, 10 marca, podczas Mszy Świętej i Drogi Krzyżowej studenci odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Ksiądz polewał głowy wodą, wypowiadając słowa „Kingo, Ty jesteś moją córką umiłowaną, w której mam upodobanie”. Było to wspomnienie chrztu Jezusa Chrystusa. W sobotę był czas na medytację, Spowiedź Świętą, rozmowy oraz konferencje i warsztaty. Niedzielna Msza Święta zakończona była nietypowo. Każdy ze stypendystów błogosławił siebie nawzajem. Podczas wyjazdu dzielono się również pomysłami dotyczącymi Dnia Papieskiego oraz planów na kolejne spotkania.

Rzeszowscy stypendyści spędzili drugi weekend marca na rekolekcjach w Budach Głogowskich. W piątek studenci odprawili Drogę Krzyżową z rozważaniami przygotowanymi przez „papieskie dzieci”. Zaś w sobotę stypendystów odwiedził niezwykły gość, kaznodzieja i rekolekcjonista – Ks. Piotr Pawlukiewicz. Podczas swojej konferencji opowiadał m.in. o relacjach damsko-męskich, o życiowych problemach w dzisiejszych czasach  oraz o relacjach, które powinny panować w dobrych i zgodnych małżeństwach. W drugiej części ksiądz Piotr podzielił się ze studentami ogromem informacji oraz wieloma ciekawymi historiami. W niedzielę wysłuchano konferencji  duszpasterza wspólnoty rzeszowskiej księdza Janusza Podlaszczaka, który opowiadał  o Świętym Piotrze. Wspólna Msza Święta z udziałem śpiewu była zwieńczeniem czasu rekolekcyjnego. Te trzy dni były pełne rozmów.  Podczas pracy w grupach rozmawiano o odpowiedzialności, sumienności i rozwadze.  Był również czas na integrację, bliższe poznanie się oraz podzielenie się swoimi pasjami. Te trzy dni były dla stypendystów pełne refleksji i zadumy. Dzięki temu spotkaniu studenci nabrali sił do dalszego działania  w semestrze letnim roku akademickiego.

Tradycją stały się już weekendowe rekolekcje dla trójmiejskich stypendystów, którzy gościli u Sióstr Franciszkanek na Wyspie Sobieszewskiej w dniach 10-12 marca. Całość aktywności i medytacji była oparta o postać św. brata Alberta Chmielowskiego. Duszpasterze – ks. Łukasz Idem i ks. Łukasz Szymanowski – przybliżali stypendystom sylwetkę świętego w trakcie konferencji i kazań, a filozofia brata Alberta towarzyszyła studentom podczas adoracji. Stypendyści mieli okazję w grupach zmierzyć się z tekstami źródłowymi opisującymi działalność franciszkanina oraz podzielić się pomysłami na to, jak można pomagać tym, których św. brat Albert tak bardzo ukochał. Oczywiście oprócz momentów refleksji i skupienia znaleziono  czas również na wspólną integrację i wieczorny seans filmowy. Spotkanie zakończono niedzielną Eucharystią. Rekolekcje w Sobieszewie to czas na wyciszenie się i pozbieranie myśli, czemu sprzyjają piękne nadmorskie widoki.

10-12 marca 2017 r. stypendyści wspólnoty toruńskiej zebrali się w jednym miejscu, by razem przeżyć rekolekcje wielkopostne. W Hartowcu, położonym ponad sto kilometrów od Torunia, stypendyści chcieli zaHARTOWAĆ się duchowo na trwający okres Wielkiego Postu. Dla wszystkich był to wyjątkowy czas – czas wspólnych rozmów, ale też wzajemnego milczenia, wspólnej modlitwy i indywidualnych rozważań, czas wspaniałych spotkań z Bogiem. Tegorocznym rekolekcjom w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Diecezji Toruńskiej  duchowo przewodniczył ks. Andrzej Szopiński. Przez całe dnie i wieczory służył rozmową i dobrym słowem, prowadził konferencje połączone z nauką rekolekcyjną. Stypendyści podczas piątkowego wieczoru prowadzili Drogę Krzyżową, następnie czuwali w modlitwie i śpiewie przed Najświętszym Sakramentem. Zwieńczeniem sobotniego i niedzielnego dnia była Eucharystia połączona z naukami Rekolekcjonisty. Oprócz chwil skupienia i modlitwy, nie zabrakło także czasu na bliższe poznanie się stypendystów, wspólne rozmowy oraz spacery.

Czas Wielkiego Postu  to dla wszystkich stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia czas szczególny, pełen modlitwy, zadumy i przemyśleń. Właśnie dlatego każdego roku organizują oni rekolekcje. To czas, gdy mogą wspólnie podziękować modlitwą wszystkim Darczyńcom oraz Przyjaciołom, pochylić się nad sobą, a przede wszystkim nad drugim człowiekiem.