Wielkopostne rekolekcje wspólnoty Lubelskiej 2022 – „Co znaczy kochać?”

W dniach 18 – 20 marca stypendyści udali się do podlubelskiej miejscowości – Dąbrowica, aby pod przewodnictwem Wicedyrektora Biura Fundacji, ks. Łukasza Nycza, przeżyć rekolekcje wielkopostne. Spotkaliśmy się na miejscu, w Domu Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej również z dwiema siostrami zakonnymi – s. Joelą i s. Chiarą.

Szereg konferencji prowadzonych przez ks. Łukasza, odbywających się każdego dnia, oscylował wokół tematyki miłości. I tak, począwszy od znalezienia odpowiedzi na pytanie „czym jest miłość?”, poruszane były również kwestie miłości Boga, miłości do samego siebie, zagrożeń miłości i pokochaniu nieprzyjaciół. Jak przyznali jednak sami stypendyści, największe wrażenie zrobiła na nich konferencja: „Jak dojrzewa się do miłości małżeńskiej?”, stanowiąca pewną kwintesencje całości rekolekcji.

Stałymi punktami wyjazdu były poranna jutrznia połączona z medytacją oraz Eucharystia. Pozwoliły one wprowadzić nas w tematykę zagadnień i podsumować kwestie poruszane w ramach konferencji. Wyjątkowym punktem rekolekcyjnego planu była droga krzyżowa. Rozważania przygotowane przez siostry zakonne oraz symboliczne przejście krzyża wprowadziły stypendystów w moment zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.

Podczas tak intensywnego weekendu, nie zabrakło czasu na integrację, której tak bardzo potrzebowała nasza wspólnota. Czas pandemii nieco oddalił nas od siebie, toteż kilka wspólnie spędzonych dni stworzyło przestrzeń do tego aby ponownie zacisnąć więzy oraz bliżej poznać się z tymi, którzy są z nami od października.

Napełnieni dobrym Słowem i duchem wspólnoty, z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do naszej codzienności.

Filip Kaczyński

GALERIA ZDJĘĆ