XVIII Dzień Papieski w miastach akademickich

Emocje i stres związany z organizacją i przeprowadzeniem XVIII Dnia Papieskiego opadły. Podopieczni Fundacji zapewne już planują kolejne obchody wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Oto relacja z tego, co działo się w miastach akademickich 14 października. 

Białystok

Na XVIII Dzień Papieski przy Katedrze w stolicy Podlasia cała wspólnota przygotowała festyn dla rodzin. Różnorodność atrakcji umożliwiała zaspokojenia potrzeb każdego- kącik do malowania twarzy i zabawy plastyczne były idealnym miejscem dla maluchów. Dorośli mogli wykonać podstawowe badania przy stoisku studentów medycyny. Kolejnym ważnym punktem w kalendarium obchodów XVIII Dnia Papieskiego w Białymstoku, było czuwanie modlitewne 16 października. Sekcja formacyjna wspólnoty przygotowała rozważania Ojca Świętego na temat ojczyzny. Na nabożeństwo stypendyści zaprosili wiernych, którym rozdali świece. Zwieńczeniem Dnia Papieskiego był II Charytatywny Turniej Szachowy Fundacji ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który odbył się w sobotę 20 października w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Zawody odbyły się przy współpracy białostockiej wspólnoty akademickiej Fundacji, która zatroszczyła się o miłą atmosferę i moc atrakcji, oraz Akademii Gambit, zajmującej się profesjonalną organizacją popularnych wydarzeń szachowych.

Bydgoszcz

14 października po niedzielnych Mszach Świętych przed bydgoską Katedrą odbył się kiermasz ciast, które upiekli sami stypendyści. W godzinach popołudniowych odbyła się Karoliada, podczas której podopieczni Fundacji zorganizowali miasteczko rodzinne dla dzieci, którym malowali twarze, skręcali balony, czytali bajki. Odbyła się również loteria fantowa. Ciekawym punktem miasteczka była  stacja diagnostyczna, w której uczestnicy Karoliady mogli zmierzyć sobie takie parametry jak ciśnienie oraz poziom cukru we krwi.

Trójmiasto

Obchody Dnia Papieskiego stypendyści rozpoczęli już w piątek, kiedy studenci czwartego i piątego roku wybrali się do Centrum Caritas i spędzili czas z dziećmi. Nieśli radość tam, gdzie on jest tak naprawdę potrzebna. Wieczorem prężnie działał sztab w salce Duszpasterstwa Akademickiego „Na Czarnej”. Stypendyści dzielnie składali puszki, dzielili krówki, pompowali balony. W sobotę w Matemblewie odbył się II Bieg Papieski. Start i meta były w pobliżu Ołtarza Papieskiego, przy którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię w 1999 roku podczas wizyty w Gdańsku i Sopocie. Piękne, malownicze tereny sprawiły, że w tym roku było ponad stu trzydziestu biegaczy w Biegu Głównym na 5 kilometrów oraz kilkunastu najmłodszych, którzy przebiegli około 300m. Podczas tego wydarzenia stypendyści zorganizowali miasteczko rodzinne dla dzieci. Oprócz biegu równolegle trwała zbiórka publiczna. Studentów można było spotkać w Parku Oliwskim, Parku Regana czy też na Molo w Sopocie. W niedzielę, 14 października, w trzech parafiach odbył się kiermasz ciast. Poczęstować się można było wypiekami stypendystów w Matemblewie, u Jezuitów w Gdańsku oraz Leźnie. Kwestujących młodych ludzi można było spotkać na Procesji Różańcowej w Gdyni, gdzie odbywały się obchody Dnia Papieskiego pod przewodnictwem Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia i prezydenta miasta Wojciecha Szczurka.

Katowice

Oficjalna inauguracja Dnia Papieskiego w regionie odbyła się w sobotę, 13 października, w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Stypendyści Fundacji zorganizowali koncert, w którym wystąpił Chór siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież i nauczyciele z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich oraz zespół „Na maksa”, w skład którego wchodzą m.in. stypendystki FDNT. Poza atrakcjami dla ucha, na gości czekał także słodki poczęstunek przygotowany własnoręcznie przez najbardziej uzdolnionych kulinarnie stypendystów.

XVIII Dzień Papieski, 14 października 2018, rozpoczął się od uroczystej Mszy Św. o godz. 10:00 w Kościele Mariackim w Katowicach. Całą niedzielę, tak jak i dnia poprzedniego, zbierano środki do puszek, przemierzając najbardziej uczęszczane miejsca Śląska i Zagłębia. Niedzielnego wieczoru odbył się koncert w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach z udziałem miejscowych uczniów i artystów, by także w tym nieco odleglejszym mieście Aglomeracji było głośno o Fundacji.

Niemniej ważnym dniem był 16 października, dokładna rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji w samym centrum Katowic, przy ul. Stawowej łączącej dwa ważne węzły katowickiej komunikacji, dworzec PKP oraz autobusowy, stypendyści zorganizowali happening. Jego celem było zaproszenie to wspólnej zabawy wszystkich chętnych przechodniów i mieszkańców. Wszyscy zatańczyli uwielbiane przez stypendystów tańce „Belgijkę” oraz „Skrzypka”.

Kraków

Wspólnota krakowska jak co roku zaproponowała mieszkańcom królewskiego miasta bogaty zakres inicjatyw, przy których można było spotkać stypendystów. Świętowanie zaczęło się już w sobotę, 13 października. Na Białych Morzach odbył się II Bieg Papieski, w którym wzięło udział 202 uczestników. Na terenie Centrum Jana Pawła II została wyznaczona 5-kilometrowa trasa, która – jak mówili sami uczestnicy – była bardzo kręta i niełatwa. Panowały tam świetne nastroje, a piękna słoneczna pogoda pozwoliła zapomnieć o jesiennej porze. Zwycięzcy obu kategorii: open kobiet i open mężczyzn zostali nagrodzeni, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. O godzinie 17.00 stypendyści w żółtych koszulkach spotkali się na Rynku Głównym, gdzie zapraszali na obchody XVIII Dnia Papieskiego poprzez wspólny taniec. Zatańczyli „Belgijkę” do piosenki, której słowa mówiły o żywym pomniku św. Jana Pawła II, braterstwie i miłości.W mgnieniu oka zapełnił się cały plac przy kościele św. Wojciecha, a chętnych do tańca było tak wiele, że z ogromną trudnością mieścili się obok siebie.

Bezpośrednio z Rynku Głównego stypendyści przeszli do Bazyliki św. Floriana, gdzie poprowadzili modlitwę różańcową, uczestniczyli we Mszy Świętej, a później wraz ze wspólnotami „Chrystus w Starym Mieście” i „Chrystus w Solnym Mieście” przygotowali adorację Najświętszego Sakramentu. W tym dniu nie zabrakło okazji do pracy zarówno nad ciałem jak i duchem.

Punktem, wokół którego skupiły się obchody XVIII Dnia Papieskiego w Krakowie była niedzielna Msza Święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, której przewodniczył Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski. W godzinach od 10:00 do 16:00 przy parafii św. Jadwigi Królowej stypendyści zorganizowali miasteczko rodzinne, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pojawiły się takie atrakcje jak: fotobudka, kącik kawowo-herbaciany ze słodkimi wypiekami, stanowisko z losowaniem niespodzianek, kącik malowania twarzy i robienia fryzur oraz balonowe zoo.

O godzinie 16:00 dla stypendystów zagrał zespół Buskers Band. Muzyka rozrywkowa grana przez muzyków poderwała z miejsca niejednego uczestnika obchodów. Po koncercie odbyło się spotkanie z panią Anetą Liberacką, redaktor naczelną portalu Stacja7.pl, a prywatnie żoną i mamą czwórki dzieci, która wprowadziła zebranych w refleksję na temat rodziny, ojcostwa i macierzyństwa. O godzinie 17.30 rozpoczął się spektakl pt. „Przemiana”, przygotowany i zagrany przez stypendystów. Historia o dziewczynce mającej życiowy dylemat wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności tak, że przez długi czas aktorzy byli oklaskiwani na stojąco.

Lublin

Zbiórka publiczna na ulicach stolicy lubelszczyzny rozpoczęła się 12 października. Tego samego dnia stypendyści uczestniczyli w czuwaniu ze świętym Janem Pawłem II w Archikatedrze Lubelskiej. 13 października 2018 r. w godzinach 12:00-15:00 odbyła się akcja „Upiekę ciasto dla Fundacji”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Za przyniesione ciasto można było wylosować jedną z wielu atrakcyjnych nagród. Wieczorem odbyła się konferencja „Wyzwania ojca w XXI wieku” z udziałem taty jednego z naszych skoczków narciarskich Macieja Kota – pana Rafała Kota.

14 października stypendyści głosili świadectwa na Mszach Świętych w parafiach Lublina. Kwestowali również na ulicach miasta oraz przeprowadzali kiermasze ciast przy Kościele Akademickim KUL, Parafii św. Rodziny oraz Parafii św. Józefa. O godzinie 12:00 podopieczni Fundacji poprowadzili festyn rodzinny, przygotowując atrakcje dla najmłodszych oraz dorosłych. Podczas Festynu zostały ogłoszone także wyniki konkursu plastycznego „Promieniowanie ojcostwa – Jan Paweł II, pryzmat Ojcostwa Bożego na Ziemi”, który odbył się z inicjatywy stypendystów.

16 października lubelska wspólnota stypendystów uczestniczyła w różańcu ze świętym Janem Pawłem II, a następnie we Mszy Świętej w Kościele Akademickim KUL. Po Eucharystii młodzi ludzie zaprosili wszystkich do udziału we wspólnej „Belgijce” oraz innych tańcach. Następnie wszyscy wybrali się przed pomnik św. Jana Pawła II, aby się pomodlić, zaśpiewać Barkę i Apel Jasnogórski.

Kolejnego dnia stypendyści odwiedzili Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Pokazali chorym pacjentom krótki film o Janie Pawle II, potem była krzyżówka i quiz. Nie zabrakło zabaw z chustą, kręgli, zabaw ruchowych, kolorowanek i zwierzątek z balonów.

Olsztyn

Świętowanie XVIII Dnia Papieskiego zainaugurowano w sobotę, 13 października, kwestą na ulicach całego miasta. W niedzielę na Starym Mieście czekał na mieszkańców miasta fundacyjny namiot, gdzie stypendyści przygotowali liczne atrakcje dla wszystkich zainteresowanych i chcących wesprzeć Fundację swoją ofiarą do puszki lub dobrym słowem. Na najmłodszych czekały liczne atrakcje, mi.in.  malowanie twarzy czy skręcanie balonów. Można było także poczęstować się wypiekami przygotowanymi przez stypendystki oraz zaczerpnąć informacji na temat Fundacji. Wieczorem studenci wzięli udział w koncercie Papieskim „Wolność jest zadana”, który odbył się w Hali Urania. Ten szczególny dzień olsztyńska wspólnota zwieńczyła Mszą Świętą w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kortowie. We wspólnej modlitwie młodzi ludzie zjednoczyli się, dziękując  Panu Bogu za możliwość bycia częścią Fundacji.

Poznań

Obchody XVIII Dnia Papieskiego w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się 30 września Festynem Rodzinnym przy Kościele św. Stanisława Kostki w Poznaniu. Tydzień później stypendyści zorganizowali i przeprowadzili Bieg Papieski nad Rusałką, którego trasa liczyła 5 km.

13 października studenci rozpoczęli zbiórkę publiczną, kwestując na ulicach Poznania. Wieczorem wzięli udział w Mszy Świętej wspólnotowej w Kościele Św. Jana Pawła II. Po niej wysłuchali koncertu zorganizowanego z okazji XVIII Dnia Papieskiego w tej samej parafii.

Niedziela poznańskim studentom upłynęła na kweście ulicznej i świadectwach w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Natomiast poniedziałkowe popołudnie stypendyści spędzili w Akademii Muzycznej, gdzie odbył się Koncert pt. „Promieniowanie Ojcostwa”.

Rzeszów

Zbiórka publiczna na terenie miasta trwała od 12 do 14 października. Wszystkie okolicznościowe wydarzenia stypendyści rozpoczęli w sobotę, 13 października, Pielgrzymowaniem Rzeszowskim Szlakiem Świętych. Pielgrzymi przybywali do miejsc, gdzie odbywali przypisaną praktykę religijną m.in.: modlitwę za zmarłych, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych czy rozważanie Ewangelii odczytanej podczas Mszy Św. sprawowanej w Rzeszowie przez Ojca Św. Jana Pawła II w 1991 r.

Wieczorem o godzinie 19:00 rzeszowscy studenci wzięli udział w Nabożeństwie Fatimskim w parafii p.w. Chrystusa Króla, któremu przewodniczył ks. Stanisław Ruszel. Zaangażowali się w liturgię poprzez czytanie, śpiew, modlitwę wiernych, prowadzenie różańca. Wzięli również na swoje ramiona figurę Matki Bożej Fatimskiej. Jan Paweł II był szczególnie obecny wśród wiernych w relikwiach niesionych przez szefową wspólnoty. Podczas nabożeństwa wraz z parafianami stypendyści zaśpiewali „Barkę” pod pomnikiem ukochanego Ojca Św., ucałowali relikwie oraz złożyli w hołdzie i dziękczynieniu za Jego nauczanie, pontyfikat i świadectwo życia symboliczne żółte róże.

Główne obchody Dnia Papieskiego odbywały się w niedzielę. Od godziny 11:30 otwarta została wioska papieska, która była rajem dla najmłodszych gości. Przez cały dzień stypendyści prowadzili kiermasz ciast ofiarowanych przez rzeszowskie cukiernie. Kulminacyjnym punktem obchodów XVIII Dnia Papieskiego była Msza Święta w Katedrze Rzeszowskiej sprawowana w Godzinie Miłosierdzia pod przewodnictwem pierwszego pasterza Diecezji Rzeszowskiej ks. bp. Kazimierza Górnego. Podczas homilii ks. bp przypomniał wszystkim zebranym słowa Ojca Św. Jana Pawła II wypowiedziane w Rzeszowie w 1991 r., przytoczył okoliczności towarzyszące tej pielgrzymce i nawiązał do dramatu „Promieniowanie Ojcostwa”. Uroczystość ta była uświetniona przez Chór Pueri Cantores Resovienses. Po Mszy Św. miał miejsce przemarsz na Błonia Papieskie. Tam odbył się spektakl o św. Janie Pawle II pt. „Kawiarniane wspomnienia” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie.

Szczecin

Już w przeddzień XVIII Dnia Papieskiego na ulicach Szczecina zrobiło się żółto. Chusty na plecach, pyszne krówki, balony, naklejki z Patronem Fundacji i szerokie uśmiechy to były znaki rozpoznawcze stypendystów . To także znak tego, że rozpoczęła się coroczna zbiórka środków potrzebnych do zrealizowania programu stypendialnego i zorganizowania obozów.

Również z tej okazji stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zorganizowali przy parafii p.w. św Jana Bosko miasteczko rodzinne. Kiermasz pysznych, domowych ciast, loteria fantowa, malowanie twarzy, to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowali. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zwierzątka powstające z balonów, które pieczołowicie skręcali Kamil i Adrian. Każde z dzieci za wykonanie trzech zadań – rzutu piłeczką do celu, wypełnienie kolorowanki, oraz odgadnięcie prostej zagadki, otrzymywało od stypendystów mały upominek.

Toruń 

Choć wspólnota stypendystów w mieście kojarzonym z piernikami jest niewielka, obchody XVIII Dnia Papieskiego postanowili rozpocząć już od czwartku. Przez cztery dni, całe miasto promieniowało radością i ojcostwem w żółto-białych barwach. Każdego dnia, obchodom towarzyszyła zbiórka publiczna, na rzecz Fundacji. Przez ten czas, na Starym Mieście zrobiło się wyjątkowo żółto i radośnie. Stypendyści oraz wolontariusze wyruszyli z puszkami, a także ogromnymi pękami balonów, naklejek, ulotek oraz krówek, które rozdawali mieszkańcom. 11 października przy pomniku Mikołaja Kopernika, w środku Starego Miasta, zorganizowano happening. Był to krótki program słowno-muzyczny w wykonaniu Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu przybliżający hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. W ten sposób miasto rozpoczęło swoje świętowanie.

W piątek, 12 października, wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z blogerami i youtuberami „Początek Wieczności”, czyli z Marcinem i Moniką Gomułkami. Spotkanie rozpoczął ks. bp. Wiesław Śmigiel. Następnie zaproszeni goście opowiadali o swoich doświadczeniach i historii ich wyjątkowej miłości. Odpowiadali na trudne pytania, mówili o trudnościach związanych z rolą małżonka czy rodzica we współczesnym świecie, a także jak sobie z tymi bolączkami radzić. Na spotkanie przybyło wielu młodych ludzi, dla których związek, miłość i rodzina, budzi nadal wiele pytań, a na które tu mogli znaleźć odpowiedź.

Sobota w Toruniu upłynęła pod znakiem aktywności fizycznej. O godz. 12:00 wyruszył I Rodzinny Bieg Papieski pod hasłem „Pobiegnijmy z rodziną ku świętości”. Małżeństwa, rodzice,  dzieci, przebiegły wokół ratusza, na Starym Mieście, aby pokazać jedność i siłę rodziny. Każdy uczestnik miał przywiązaną wstążkę, która symbolizowała więzi rodzinne. Bieg rozpoczął się od krótkiej rozgrzewki w postaci tańca. Po zakończeniu zmagań sportowych każdy uczestnik został nagrodzony pamiątkowym medalem oraz małym upominkiem. To jednak nie był koniec wydarzeń na rynku. Na dzieci czekały ogromne bańki mydlane, malowanie buziek, a także wspólne tańce i zabawy.

W niedzielę stworzono miasteczko rodzinne przy jednej z parafii w Toruniu. Tam, oprócz wielu zabaw i atrakcji przygotowanych dla dzieci, czekał również kiermasz ciast. O godz. 12:30 w Katedrze Św. Jana w Toruniu odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem koordynatora diecezjalnego FDNT ks. Leszka Stefańskiego. Podczas kazania, wyjaśniał on hasło „Promieniowanie ojcostwa”, mówił o powołaniu do ojcostwa każdego mężczyzny, także papieża, biskupów i księży. Zwracał uwagę na współczesne problemy związane z ojcostwem. Po Mszy Świętej, nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Św. Jana Pawła II. Przed monumentem przedstawiono krótki program słowno-muzyczny.  Głos zabrał także prezydent Torunia, Michał Zaleski, który przypominał m.in. o wizycie papieża Polaka w Toruniu. Na koniec, pod pomnikiem złożono kwiaty i znicze.

Warszawa

Stypendyści studiujący w stolicy Polski już w piątek wyruszyli na ulice miasta, aby zbierać pieniądze na fundusz stypendialny. W sobotę część z nich reprezentowała wspólnotę w czasie Biegu Papieskiego na Woli, opowiadając zainteresowanym o działalności Fundacji i rozdając gadżety. Inni w tym czasie pomagali w przygotowaniach do gali nagród „TOTUS TUUS 2018”.

Niedziela upłynęła stypendystom na organizacji dwóch miasteczek rodzinnych- u Jezuitów na ul. Rakowieckiej i przy Świątyni Opatrzności Bożej. Oba cieszyły się dużym zainteresowaniem młodszych, ale także tych starszych osób. Ci, którzy nie włączyli się w organizację miasteczek w ciągu całego dnia (podobnie jak w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski) głosili świadectwa w podwarszawskich i warszawskich parafiach. Cały czas prężnie działał sztab zbiórki na ulicy Kanonii. Po południu wszyscy zgromadzili się w Świątyni Opatrzności Bożej i wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym, jakim był Koncert Galowy XVIII Dnia Papieskiego „Promieniowanie Ojcostwa”.

16 października, w dzień 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, studenci i licealiści uczący się w Warszawie spotkali się na Mszy Świętej w kościele seminaryjnym na Krakowski Przedmieściu. Wraz z wiernymi zgromadzonymi w tym czasie w świątyni dziękowali za pontyfikat Papieża Polaka. Po zakończonej Eucharystii udali się przed kościół akademicki św. Anny, gdzie w 1979 roku Jan Paweł II spotkał się ze studentami. Obecnie znajduje się tam tablica, upamiętniająca to wydarzenie, pod którą stypendyści zapalili znicze.

Wrocław

Tegoroczny Dzień Papieski dla stypendystów z Wrocławia zaczął się tak naprawdę już 7 października. To właśnie wtedy zaczęli oni „masowo” odwiedzać wrocławskie parafie. W wielu z nich ludzie po raz pierwszy mogli zobaczyć czym dokładnie  jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.  Jak mówi Ania Bonk: „Księża przyjęli nas z wielka serdecznością. Sami byli zbudowani faktem, że są jeszcze młodzi wierzący. Było to dla mnie niesamowite, że jesteśmy świadectwem i nadzieją nie jedynie dla parafian ale również dla samych księży! Zaprosili nas serdecznie na przyszły rok mówiąc, ze pierwszy raz ludzie i oni sami poznali stypendystów i usłyszeli czym rzeczywiście jest Fundacja”. Właśnie takie sytuacje pokazują jak ważne jest to, aby na co dzień być blisko drugiego człowieka. W związku z takimi doświadczeniami postanowiono, iż XVIII Dzień Papieski będzie właśnie dniem poznania. I tak przez cały dzień odwiedzali oni różne parafie, włączając się w liturgię oraz dając świadectwo swojego życia w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych przez samych stypendystów rzeczy w tym dniu była sprzedaż książki pt. „Niedziela- Dzień Pański w życiu chrześcijanina”. Książki nie byle jakiej, bo stworzonej przez nich samych wraz z ich księdzem duszpasterzem- Ks. Bartoszem Mitkiewiczem. Przez cały rok pracowali wspólnie nad tym, by tę książkę wydać, a jej premierę przewidziano właśnie na Dzień Papieski. Opowiada ona o wartości niedzieli jako Dnia Pańskiego. Stypendyści zamieścili w niej swoje wspomnienia związane z niedzielą oraz różne przemyślenia na temat wartości przeżywania niedzieli z Bogiem.

Zwieńczeniem tego jakże ważnego dnia był „Wieczór ze słowem”. Było to niedługie czuwanie oraz rozważanie słów Papieża Polaka, przy akompaniamencie gitary, skrzypiec i fletu. To właśnie słowa pieśni „Nie bój się, wypłyń na głębię” przypomniały zarówno młodym jak i tym starszym o tym, że Papież wielokrotnie zachęcał wiernych do podejmowania działania.

Przez cały dzień na terenie całego miasta można było spotkać wolontariuszy w żółtych chustach częstujących ludzi papieskimi krówkami czy wręczających dzieciom balony. Żółta fala po raz kolejny rozlała się po całym mieście.

Zielona Góra

13 października na ulicach Zielonej Góry zrobiło się żółto, wszędzie można było zauważyć balony i chusty w  tym kolorze. Stypendyści  Fundacji, a także wolontariusze z pobliskich szkół, ubrani na żółto wyruszyli na ulice i kwestowali, rozdając żółte balony, fundacyjne krówki czy obrazki ze Św. Janem Pawłem II. Wolontariusze zbierali ofiary do puszek do późnego popołudnia, by potem móc wrócić do miejsca noclegu i przygotować się do kolejnego dnia zbiórki. Czekało na nich duże wyzwanie w postaci organizacji miasteczka rodzinnego, które zostało przeprowadzone  w parafii p.w. św. Stanisława Kostki. Przybyli uczestnicy po Mszy Świętej mogli złożyć datki do puszek i poczęstować się pysznym ciastem. Na młodszych uczestników czekały gry, zabawy i konkursy z nagrodami zorganizowane przez stypendystów i wolontariuszy.

 

Zdjęcia z obchodów XVIII Dnia Papieskiego można znaleźć tutaj