“Zanurz się w miłości” – adwentowy dzień skupienia w Łodzi

W trzecią niedzielę adwentu stypendyści z łódzkiej wspólnoty Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczyli w dniu skupienia w kościele przy parafii św. Kazimierza w Łodzi. Tematem przewodnim grudniowego spotkania były słowa “Zanurz się w miłości”, nawiązujące do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz do przygotowanych przez stypendystów paczek na rzecz: “Domu Dziecka dla Małych Dzieci w Łodzi”. 

Dzień skupienia łódzkich stypendystów Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczął się od warsztatów oraz animacji przygotowanych i poprowadzonych przez s. Annę Jóźwiak ze zgromadzenia sióstr apostolinek, która przyjechała ze Skierniewic, aby towarzyszyć w tym szczególnym dniu stypendystom. Warsztaty oraz animacje miały pomóc w zawiązaniu wspólnoty, a także lepszym poznaniu się. Siostra Anna w trakcie zajęć zwróciła uwagę na słowa i postawy jakie powinny towarzyszyć stypendystom w czasie przygotowania się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku.

Kolejnym punktem Dnia Skupienia była prelekcja Ks. Mateusza Wójtowicza, opiekuna Łódzkiej wspólnoty Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, na temat adoracji w ciszy. W ten sposób ksiądz chciał zwrócić uwagę, że bliskość z Bogiem można budować na różne sposoby – nie tylko przez modlitwę ale również przez skupienie myśli w ciszy wokół Chrystusa. W ten sposób stypendyści mogli lepiej zrozumieć hasło tegorocznego spotkania adwentowego “Zanurz się w Miłości”, które bezpośrednio było związane z przebiegiem adoracji Najświętszego Sakramentu. Łódzka wspólnota po raz pierwszy mogła uczestniczyć adoracji w ciszy, tak by każdy stypendysta mógł nawiązać więź z Bogiem.

Po krótkiej przerwie uczestnicy udali się na Mszę św. której przewodniczył duszpasterz wspólnoty ks. Mateusz Wójtowicz. W trakcie kazania ksiądz przypomniał czym jest adwent oraz wskazał jak najlepiej przeżyć ten okres. Zwrócił uwagę na istotę wydarzenia jakim jest Narodzenie Dzieciątka Jezus oraz pracę jaką każdy człowiek powinien wykonać, aby prawidłowo przygotować się do tego wydarzenia.

Zwieńczeniem Dnia Skupienia była wspólna Wigilia. Stypendyści rozpoczęli spotkanie opłatkowe modlitwą. Nie zabrakło świątecznej atmosfery i życzeń. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, zastawionego tradycyjnymi potrawami wigilijnymi oraz gorącymi napojami.

Ponadto łódzcy stypendyści ze względu na przedświąteczny czas zaangażowali się w przygotowanie paczek dla podopiecznych Domu Dziecka dla Małych Dzieci w Łodzi. Dla najmłodszych zostały zakupione artykuły papiernicze, zabawki, gry, środki higieniczne oraz słodkości. W ten sposób stypendyści postanowili odwdzięczyć się za dobro, którego sami doświadczają na co dzień.

Był to owocny czas, dzięki któremu uczestnicy mogli zatrzymać się, pomyśleć, zrozumieć istotę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz właściwie się do nich przygotować. W natłoku spraw życia codziennego i przedświątecznych obowiązków stypendyści mogli doświadczyć co oznacza: nadzieja, wiara, wytrwałość, a zarazem zdali sobie sprawę, że najważniejsza w tym czasie jest silna relacja z Jezusem.

Beata Gradowska