Adwentowe rekolekcje stypendystów FDNT w Lublinie

„O nadziei wbrew nadziei” to hasło jakie przyświecało stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ze wspólnoty lubelskiej podczas adwentowego dnia skupienia. Odbył się on 18 grudnia 2021 roku.

Formację tego dnia rozpoczęły dwie konferencje pod przewodnictwem o. Mateusza Ignacika. Ich tematy to kolejno: „Źródła i natura chrześcijańskiej nadziei” oraz „Jak pielęgnować w sobie postawę nadziei?”. W swoich słowach o. Mateusz często odwoływał się do nauk św. Augustyna oraz encykliki papieża Benedykta XVI „Spe salvi” wprost traktujących o nadziei chrześcijańskiej. Nie zabrakło również przykładów wyciągniętych wprost z życia.

Ważnym elementem spotkania była praca w grupach – zadanie polegało na graficznej próbie odpowiedzi na kilka pytań w oparciu o fragmenty nauk św. Jana Pawła II. Problematyka wspomnianych tekstów oscylowała wokół odrzucania Boga przez człowieka i konsekwencjach takiej postawy. Po zakończeniu każda grupa prezentowała owoce swojej pracy na ogólnym forum.

Zwieńczeniem dnia skupienia w Lublinie była Eucharystia w Kościele Akademickim KUL. Poprzedził ją krótki segment poświęcony sprawom organizacyjnym, a także przedstawienie planu działań wspólnoty lubelskiej na najbliższe miesiące.

Warto również podkreślić niemałą rolę regularnych przerw, przy ciepłej herbacie i kawie, mających miejsce między kolejnymi elementami planu. Był to czas dyskusji dotyczących tematyki konferencji, choć nie tylko. Na twarzach stypendystów gościły szczere uśmiechy, a w powietrzu unosiła się żywa radość spowodowana możliwością spędzenia wspólnie tego wyjątkowego dnia. Miejmy nadzieję, że zaszczepiony entuzjazm przełoży się również na radosny czas przeżywania tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Filip Kaczyński