Blisko 700 studentów z całej Polski odwiedzi Tarnów

4 lipca w Tarnowie rozpocznie się tygodniowy obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Na zaproszenie J. E. ks. bp. Andrzeja Jeża oraz prezydenta miasta pana Romana Ciepieli do miasta przyjedzie blisko 700 studentów z całej Polski, by poznać bliżej historię regionu i pogłębić swoją duchowość idąc śladami św. Kingi i bł. Karoliny Kózkówny. Do imion tych patronek nawiązuje obozowe hasło „K2 Szczyt Świętości”. Stypendyści będą podążali śladami św. Jana Pawła II, któremu niezwykle bliska była ziemia tarnowska i region małopolski.

Obóz zostanie zainaugurowany 5 lipca Mszą św. w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza o godz. 10:00 celebrowaną przez J.E. ks. bp. Andrzeja Jeża. Po Eucharystii, o godzinie 12:00 w sali parafialnej, przedstawiciele tarnowskiej Kurii, władz miasta i regionu oraz reprezentanci Fundacji, spotkają się z dziennikarzami na konferencji prasowej, gdzie podane zostaną szczegóły i plan pobytu stypendystów w mieście. Tego samego dnia, przybyli goście, spędzą popołudnie na zwiedzaniu miasta. Mieszkańcy będą mogli ich rozpoznać po charakterystycznych, żółtych koszulkach.

Dzień 6 lipca będzie poświęcony poznawaniu osoby bł. Karoliny Kózkówny oraz nawiązywaniu duchowej więzi z patronką młodzieży. Studenci odwiedzą pobliską miejscowość Wał-Rudę. Tam będzie czekała na nich „Katecheza Pod Gruszą”, Droga Krzyżowa oraz zwiedzanie Lotniska Trzeci Most. Wezmą również udział w Mszy Świętej w Zabawie, gdzie będą modlili się za ofiary wypadków komunikacyjnych i ich bliskich.

7 lipca młodzi zgromadzą się na tzw. „szczycie” stypendystów Fundacji, będącym przestrzenią dialogu o programie stypendialnym i przyszłości Fundacji. W czasie spotkania zaprezentowane zostaną m.in. działalność wspólnot akademickich oraz praca i aktywność studentów przy organizacji Dnia Papieskiego. Jednym z zagadnień będzie również sposób prezentacji osoby i nauczania św. Jana Pawła II szczególnie młodemu pokoleniu Polaków. Gościem specjalnym wydarzenia będzie aktor, pan Dariusz Kowalski, odtwórca roli ojca bł. Karoliny w filmie „Zerwany kłos”.

8 lipca stypendyści udadzą się do Starego Sącza, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta przy Ołtarzu Papieskim o godzinie 10:00. Pociąg, który dowiezie stypendystów na to wydarzenie zapewnił marszałek województwa małopolskiego, pan Jacek Krupa. Stypendyści zwiedzą również klasztor Klarysek orz zabytkowe miasto.

W kolejnym dniu, 9 lipca, studenci odwiedzą wszystkie tarnowskie parafie modląc się podczas Mszy świętych za swych darczyńców i dziękując za okazane wsparcie. Opowiedzą także o działaniach Fundacji, o programie stypendialnym oraz o swych pasjach i aspiracjach edukacyjnych realizowanych dzięki pomocy tej instytucji. Zwieńczeniem dnia będzie koncert fundacyjnego zespołu „Tylko Ty” na tarnowskim rynku jako wyraz wdzięczności dla diecezji, miasta i województwa za gościnne przyjęcie i okazaną pomoc. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, wstęp wolny.

10 lipca stypendyści powrócą do swoich domów. Część z nich uda się w charakterze wolontariuszy na kolejny obóz do Białegostoku, gdzie w liczbie blisko 700 będą gościć gimnazjaliści i licealiści naszej Fundacji na dwutygodniowym pobycie.

Pomysł zorganizowania pierwszego fundacyjnego obozu dla stypendystów zrodził się już w 2001 roku, w drugim roku działania Fundacji. Wówczas jego celem było przede wszystkim poznanie i zintegrowanie się młodzieży, pochodzącej z różnych regionów Polski. Byli to wyłącznie uczniowie gimnazjów. Jako, że stypendium towarzyszy uczniom do ukończenia studiów, z czasem w Fundacji pojawili się także studenci. Dlatego dzisiejsza formuła obozów znacznie się rozbudowała, a zamiast jednego letniego wyjazdu, są aż trzy: obóz dla gimnazjalistów i licealistów, dla maturzystów oraz studentów. Dzięki uprzejmości diecezji, prezydentów miast Polski, marszałków województw, rektorów uczelni wyższych i wielu innych instytucji stypendyści mają okazję odwiedzenia najważniejszych miast Polski, atrakcyjnych ośrodków turystycznych naszego kraju, mogą poznawać regiony i historię miast, do których przyjeżdżają. Mają możliwość poznawania bogactwa duchowego i intelektualnego naszej Ojczyzny. Spędzają czas twórczo, na pogłębianiu swojej duchowości, pielęgnowaniu formacji i integracji. Do tej pory stypendyści odwiedzili m.in.: Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Gniezno, Wrocław, Aglomerację Śląską i Zagłębie, Łódź, Częstochowę, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Zamość, Olsztyn, Frombork, Szczecin, Świnoujście, Przemyśl, Rzeszów, Wadowice, Ełk i Augustów.