Dominikański Festiwal Filmowy Slavangard

Dominikański Festiwal Filmowy Slavangard to inicjatywa mająca ogólnopolski zasięg, skierowana zarówno do twórców indywidualnych, jak wspólnot chrześcijańskich i grup artystycznych. Głównymi celami Festiwalu są rozpowszechnienie kultury filmowej i fotograficznej oraz wspieranie rozwoju młodych twórców sztuk audiowizualnych. Slavangard powstał, by pobudzić do kreatywnej aktywności i udowodnić, że nie trzeba być profesjonalistą, by tworzyć. Festiwal to też okazja do spotkania się twórców, widzów i sympatyków kina z całego kraju.

Na Festiwal składają się: konkurs filmów krótkometrażowych (do 8 minut) i konkurs fotograficzny. Ale to nie wszystko! Slavangard to także warsztaty, pokazy, spotkania z gośćmi związanymi ze światem kina i uroczysta Gala Finałowa,która co roku przyciąga setki osób. Rok 2020 został ustanowiony Rokiem św. Jana Pawła II, stąd inspiracją dla tegorocznego hasła Festiwalu, brzmiącego „Oblicze ziemi”, stały się słowa wypowiedziane przez tego świętego. Hasło to powinno znaleźć odzwierciedlenie w nadsyłanych pracach konkursowych. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 21-24 maja w Krakowie. Natomiast na 23 maja w Kinie Kijów zaplanowano uroczystą Galę Finałową, podczas której wręczone zostaną nagrody w ramach obydwu konkursów. Filmy nagradzane będą w kategoriach: film fabularny,  film dokumentalny, film animowany/eksperymentalny, film kręcony telefonem.
Fotografie nagradzane będą w kategoriach: portret, środowisko, kultura i ludzie, reportaż (od 3 do 12 zdjęć).

W ubiegłym roku łączna pula nagród w konkursie filmowym przekroczyła 20 000 zł, zaś w konkursie fotograficznym 7000 zł. Zgłoszenia trwają do 23 marca 2020 roku. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące Festiwalu znajdują się na stronie www.slavangard.pl. Konkurs można też swoje profile na na Facebooku, Instagramie i YouTubie.

Organizatorem 14. Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard jest Klasztor Ojców Dominikanów w Krakowie, za pośrednictwem absolwentów i studentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Beczka oraz z pomocą jego obecnego duszpasterza o. Janusza Pydy OP.