Kard. Kazimierz Nycz do stypendystów FDNT o świętości Jana Pawła...

W trzecią niedzielę adwentu kard. Kazimierz Nycz spotkał się ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nazywanej też „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”. W homilii nawiązał do coraz liczniejszych prób podważenia świętości Papieża Polaka i zaapelował do młodzieży o świadectwo o wielkości tego pontyfikatu.

Jednym z elementów programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest stała formacja w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Podopieczni organizacji uczestniczą w rekolekcjach i rozważają fragmenty papieskiego nauczania. Wspólnie też przeżywają najważniejsze katolickie święta i uroczystości. W spotkaniu opłatkowym studiujących w Warszawie stypendystów uczestniczył kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Obowiązujące w tym roku obostrzenia sanitarne wpłynęły na kształt odbywającego się 13 listopada spotkania opłatkowego. W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” na warszawskich Bielanach z kardynałem spotkało się jedynie kilkanaścioro stypendystów, a nie jak w minionych latach cała, licząca ponad sto osób wspólnota. Obecny był też Zarząd Fundacji z ks. Dariuszem Kowalczykiem na czele oraz duszpasterz warszawskich stypendystów – ks. Mateusz Kielarski.

Po wspólnym kolędowaniu i składaniu świątecznych życzeń stypendyści udali się na Mszę św., której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz a koncelebrowali pracujący w Fundacji kapłani.

Kardynał nazwał stypendystów Fundacji „owocem pontyfikatu” św. Jana Pawła II. Zwrócił uwagę na rolę formacji stypendystów, która jest oparta na nauczaniu Papieża Polaka. Dzięki temu „to wszystko co piękne i wielkie” zostaje przekazane kolejnym pokoleniom – powiedział hierarcha.

Metropolita Warszawski zauważył, że o wielkości pontyfikatu św. Jana Pawła II świadczy ogrom tego co po nim pozostało – zasług m.in. dla nauczania Kościoła, rozwoju nauki i kultury. W kontekście coraz liczniejszych zarzutów wobec św. Jana Pawła II kardynał zachęcił stypendystów, aby swoim życiem świadczyli o wielkości i świętości tego pontyfikatu.  – Bardzo was proszę, abyście się włączyli do wielkiego świadectwa o Jania Pawle II i o tym Kościele, który on prowadził przez ćwierć wieku – zaapelował hierarcha.

Kaznodzieja przypomniał, że również po ogłoszeniu swojej pierwszej encykliki „Veritatis Splendor” Jan Paweł II spotkał się z krytyką. Papieski dokument dotykał kwestii moralności i przypominał, że to nie człowiek decyduje o tym co jest prawdą, a co nią nie jest.

Metropolita warszawski zwrócił również uwagę, na obchodzoną tego dnia III Niedzielę Adwentu, nazywaną Niedzielą „Guadete”, czyli „radości”. – Bliskość Jezusa jest jedynym źródłem prawdziwej ludzkiej radości – powiedział kardynał.

Wskazując na przykład Jana Chrzciciela Metropolita Warszawski zauważył, że warunkiem radości jest również uwolnienie od skoncentrowania się na sobie. – Tylko człowiek otwarty na Boga i bliźniego może być człowiekiem prawdziwie radosnym – dodał kard. Kazimierz Nycz. Za papieżem Franciszkiem kaznodzieja zwrócił uwagę, że „jeżeli chcemy być prawdziwie przekonującymi świadkami Chrystusa, nie możemy być smutasami”. Na zakończenie homilii kardynał wskazał na stojące przed stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zadanie – świadczenie przykładem swojego życia o radości wynikającej z bliskości Chrystusa.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII KARD. KAZIEMIERZA NYCZA [LINK]

Hubert Szczypek