Obóz stypendystów maturzystów w Gnieźnie

Między 5 a 8 września tegoroczni maturzyści rozpoczynający swoje studia w Poznaniu, Toruniu, Bydgoszczy oraz w Szczecinie, przyjechali do Gniezna, aby razem przeżyć kolejny obóz FDNT, upływający pod hasłem „Życie-niedokończony projekt”. Przyszli studenci w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym działającym przy gnieźnieńskim PWSD, rozważali swoje życiowe wybory przez pryzmat młodości, jako czynnika pchającego do działania i rzutującego na ich przyszłe, dorosłe życie.

Mimo stosunkowo krótkiego czasu, dzięki licznym konferencjom, codziennej Mszy św. oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, absolwenci szkół średnich mogli wejść w głąb swojej duszy i spotkać żywego Boga. Każdego poranka po jutrzni, stypendyści wspólnie odczytywali fragmenty listu św. Jana Pawła II do młodych. „Parati Semper” jest spojrzeniem na młodość z innej perspektywy- Ojciec Święty opisuje ten czas jako niepowtarzalną okazję do realizowania swojego życiowego powołania, którego celem jest dzielenie się miłością i oddawanie swoich talentów innym. Maturzyści rozważali również istotę i wagę wspólnoty w życiu każdego chrześcijanina.

Każde spotkanie stypendystów jest wspaniałą okazją do poznania wielu nowych osób z całej Polski. Gnieźnieński obóz nie był w tej kwestii wyjątkiem i obfitował w wiele miłych rozmów, gier, zabaw, tańców, a także nocnych integracji. Taniec „Belgijka” przy seminaryjnym sadzie po zmroku, „studniówkowy” polonez, gra karciana „mafia” oraz wspólne zwiedzanie pierwszej stolicy Polski, spowodowały, że uczestnicy mieli poczucie przynależności do wspólnoty, która uskrzydla.

Oprócz stypendystów, którzy już studiują, „kadrę” obozu tworzyli również księża i siostry zakonne. Ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Paweł Walkiewicz i ks. Łukasz Nycz z Zarządu i Biura Fundacji oraz siostry: Magdalena, Dobrawa, Emilianna i Angelika, zadbali o godne, duchowe przeżycie tego czasu. Swoją obecnością spotkanie maturzystów uświetnił abp Wojciech Polak – Prymas Polski. Po sprawowanej przez niego Eucharystii, przy wspólnym obiedzie, przyszli studenci mieli okazję usłyszeć historię Gniezna oraz wiele anegdot związanych z relikwiami św. Wojciecha i gnieźnieńską archikatedrą.

Spotkanie trwało zaledwie 4 dni, ale jego duchowe owoce będą widoczne jeszcze przez długi czas. Wracający uczestnicy uwierzyli, że ich młodość jest istnym bogactwem, którym trzeba się dzielić, a ich życie jest projektem, który trzeba dokończyć na większą chwałę Bożą.

Karol Dominiczak

GALERIA ZDJĘĆ