Obóz stypendystów-uczniów FDNT w Powidzu

W dniach 10-15 lipca 2021 r. odbył się IV turnus tegorocznych obozów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Miejscem spotkania był Powidz – miejscowość znajdująca się nad największym jeziorem województwa wielkopolskiego.

S. Benjamina Polkowska pełniła rolę kierownika obozu, zaś księża Radosław Kaźmierski (wcześniej koordynator gnieźnieńskiej wspólnoty uczniów Fundacji) i Jakub Siutkowski (absolwent programu stypendialnego) dbali o duszpasterską opiekę uczestników, przybyłych z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji toruńskiej. W trakcie IV turnusu Powidz odwiedził Przewodniczący Zarządu Fundacji – ks. Dariusz Kowalczyk.

„Jestem, pamiętam, czuwam” to hasła jakie przyświecały spotkaniu w Powidzu. Każdego dnia w ramach „Kwadransa ze św. Janem Pawłem II” duszpasterze pochylali się nad jednym z elementów hasła w ramach konferencji z uczestnikami.

Dni były bardzo zróżnicowane, lecz tym co zrobiło największe wrażenie na stypendystach, to niewątpliwie wizyta w amerykańskiej bazie wojskowej. Dla wielu była to pierwsza okazja, aby w praktyce wypróbować swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim.
Ponadto, zapadający w pamięć był również dzień adoracji połączonej z sakramentem pokuty i pojednania. Wymownym znakiem odcięcia się od dotychczasowych przewinień było ceremonialne spalenie kartek z „najgorszymi historiami z życia” uczestników. Pogoda przez całość obozu była bardzo sprzyjająca, toteż kilkukrotnie stypendyści mieli okazję popływać na kajakach i rowerkach wodnych.

Nietrudno było zauważyć jak znacząco ten czas wpłynął na uczestników. Obóz w Powidzu stanowił swego rodzaju rekolekcje. Obok wartości duchowych stworzył także niesamowitą okazję do zawiązania nowych przyjaźni.

Filip Kaczyński

GALERIA ZDJĘĆ