Stypendyści FDNT w Drohiczynie

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” co roku podczas wakacji spotykają się na obozach formacyjnych. W tym roku dzięki zaangażowaniu ks. Krzysztofa Mielnickiego jeden z nich miał miejsce w Nadbużańskim Ośrodku Ewangelizacji w Drohiczynie od 5 do 10 lipca 2021 r.

Uczestnikami wakacyjnego obozu Fundacji była młodzież z archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej oraz diecezji siedleckiej. Podczas pięciodniowego spotkania przybyli stypendyści przede wszystkim mieli czas na formację, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz odpoczynek. Ponadto mieli m.in. prace w grupach, dzielenie się swoim doświadczeniem, wspólną integrację, spływ kajakowy i zwiedzanie Drohiczyna – miasta, które w 1999 r. odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

Już 6 lipca uczestnicy spotkali się z biskupem seniorem Antonim Dydyczem, który opowiedział o wizycie Jana Pawła II w Drohiczynie oraz relacjach międzyludzkich na podstawie książki „Miłość i Odpowiedzialność” Karola Wojtyły. To właśnie ówczesny ordynariusz diecezji drohiczyńskiej zaprosił, przygotował i był odpowiedzialny za wizytę Papieża Polaka na ziemi podlaskiej.

Stypendyści mieli również możliwość spotkania się z gośćmi z Warszawy z Biura Fundacji: ks. Łukaszem Nyczem (przewodniczył i głosił Słowo Boże podczas wspólnej Eucharystii w katedrze drohiczyńskiej) oraz p. Marzeną Sawuła, która po obiedzie spotkała się z uczestnikami obozu ukazując najważniejsze przesłanie FDNT, zachęciła młodzież do zaangażowania się w to dzieło, promocji i udostępniania wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Wieczorem ku zaskoczeniu uczestników, którzy przybyli na spotkanie zostały zorganizowane przez kadrę osiemnaste, szesnaste i piętnaste urodziny uczestników, którzy dokładnie tego dnia obchodzili swoje rocznice.

Stypendyści oprócz codziennej Eucharystii, spotkań w grupach, konferencji, jutrzni i komplety, adoracji Najświętszego Sakramentu, możliwości spowiedzi, kwadransów z Janem Pawłem II, czy nauki śpiewu przygotowującego ich do Mszy Świętej, mieli okazję odwiedzić kilka ciekawych miejsc w Drohiczynie. Młodzież zwiedział m.in. Muzeum Diecezjalne wraz z salą pamięci św. Jana Pawła II, zakrystię papieską, płatkarnię Sióstr Benedyktynek, gdzie poznawali proces wypiekania hostii i komunikantów, wystawę klocków Lego, Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej, czy kawiarnię „Za Bramą”. Stypendyści gościli także w WSD w Drohiczynie, oprowadzeni przez kl. Karola Młynarczyka – wieloletniego stypendystę Fundacji. Zostali też odwiedzeni przez Policjantów Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach, z Posterunku w Drohiczynie.

Podczas tego wakacyjnego obozu integracyjno-formacyjnego wielu stypendystów po raz pierwszy w życiu wypłynęło na szerokie wody pokonując kajakami odcinek od Zajęcznik do Drohiczyna. Wieczorami odbywały się tańce, zabawy i konkursy oraz krótkie inscenizacje opisujące, każdą grupę z osobna, oraz swojego animatora. Obóz odwiedził także ks. Piotr Wyszomierski jeden z tegorocznych neoprezbiterów diecezji drohiczyńskie. Kapłan udzielił wszystkim prymicyjnego błogosławieństwa oraz rozdał pamiątkowe obrazki.

Ostatni dzień Stypendyści w Drohiczynie spędzili przemierzając pieszo papieskie miasto. Dotarli do takich miejsc jak: Kopiec Pamięci Podlasie, Lądowisko Papieskie, Muzeum Diecezjalne, Góra Zamkowa, a na koniec udali się do Kawiarni „Za Bramą”, gdzie mogli skosztować coś słodkiego. Popołudniu przyszedł czas na podsumowanie ostatnich kilku dni, które stypendyści wspólnie spędzili, oraz spotkania w grupach, Eucharystię i odpowiedzi na pytania w postaci Q&A wraz z wieczorem świadectw i podsumowaniem całego obozu stypendystów.

Ks. Piotr Jarosiewicz

GALERIA ZDJĘĆ