Rekolekcje w wyciszeniu wspólnoty katowickiej

W ostatni weekend Wielkiego Postu studenci wspólnoty katowickiej przeżywali rekolekcje w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach. W idealnym miejscu na wyciszenie przed Triduum Paschalnym i Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego.

Rekolekcje dla katowickich stypendystów Fundacji odbyły się od 31 marca do 2 kwietnia, dokładnie w Archidiecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjnym przy ulicy Pałacowej w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach. Poprowadzili je ks. Paweł Walkiewicz oraz s. Tomira Brzezińska. Rozpoczęły się od słowa, skierowanego przez kapłana kokoszyckiego domu ks. Janusza Wilka. Potem pierwszą konferencję „Eucharystia jako szkole miłosierdzia” wygłosiła s. Tomira. Na podstawie przypowieści o Synu Marnotrawnym uczestnicy rozważali siłę ojcowskiej miłości. Następnie stypendyści spotkali się na adoracji, podczas której była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Kolejny dzień rozpoczął się wspólną jutrznią. Uczestnicy rekolekcji udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wzgórzu Kalwaryjskim oraz Mszy Świętej w Sanktuarium. Podczas nabożeństwa wspólnota mogła schronić się jednocześnie przed deszczem i odpocząć po trudach pielgrzymowania.

Stypendyści wysłuchali po południu kolejnej konferencji s. Tomiry o tajemnicy Eucharystii oraz pracowali w grupach. Zadaniem dla nich było napisanie listu:  do Jezusa w Eucharystii z podziękowaniem za Jego Obecność i z prośbą o wiarę (1),  do człowieka poszukującego sensu uczestnictwa we Mszy świętej (2) lub do człowieka niewierzącego, który odrzuca Boga i Eucharystię (3). Sobota zakończyła się odmówieniem Apelu oraz słowami ks. Pawła.

Ostatniego dnia rekolekcji uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Pawła oraz podzieli się w ramach dyskusji swoimi przygotowaniami do Wielkanocy. Po podziękowaniach za czas rekolekcji dla s. Brzezińskiej i ks. Walkiewicza stypendyści wyruszyli z Kokoszyc do katowickiej Katedry.

Czas rekolekcji wielkopostnych przypadł w tym roku na 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Z tego powodu katowicka wspólnota, w żółtych koszulkach i chustach, wzięła udział w Święcie Młodego Kościoła w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Po Eucharystii stypendyści nawiedzili kaplicę Jana Pawła II, modląc się o zaprzestanie ataków na papieża i oddając mu hołd.

Daniel Zimoch