Rekolekcje wielkopostne wspólnoty kieleckiej FDNT

W weekend 18.03-19.03 stypendyści wspólnoty kieleckiej FDNT wraz z duszpasterzem ks. Marcinem Boryniem wzięli udział w wyjazdowych rekolekcjach wielkopostnych. Miejscem spotkania był Karmelitański Dom Modlitwy znajdujący się nieopodal Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach.  Drogowskazem rekolekcji było hasło ,,Wiara – ścieżką zaufania, zaufanie fundamentem miłości’’.

W programie formacji duchowej centralnym punktem była wspólna Eucharystia, dlatego też zaraz po przyjeździe do domu rekolekcyjnego uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej, modląc się w sposób szczególny za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie ustają w staraniach o utrzymanie pokoju na świecie. W godzinach wieczornych stypendyści  wraz z duszpasterzem zorganizowali Drogę Krzyżową.

Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się od jutrzni. Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na śniadanie, po którym ks. Marcin wygłosił konferencję, w trakcie której poruszona została m.in tematyka kryzysów, które mogą przeżywać osoby wierzące – kryzys emocjonalny, intelektualny czy noc wiary oraz kwestia tego, jak postępować, by trudne chwile umacniały człowieka a nie podcinały skrzydeł. Ważne zdanie, które pojawiło się w konferencji to: ,,Chwile kształtują Twoje życie, wyłap je”. Zauważyć można tu odwołanie do przeżywania rekolekcji czy dnia skupienia,  gdyż w trakcie okresu poświęconemu odnowie duchowej wraca się do rzeczywistości z nowym doświadczeniem, a należy pamiętać, że doświadczenie wiary określa życie chrześcijanina. Po konferencji stypendyści uczestniczyli we Mszy Świętej, a po Eucharystii udali się na obiad. O godzinie 15:00 udano się na wspólny spacer, w trakcie którego odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Przed kolacją – ostatnim punktem harmonogramu rekolekcji – młodzież odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej.

Nie zabrakło też okazji do integracji – wspólny śpiew, gra na gitarze, planszówki, nocne rozmowy – to wszystko sprzyjało zacieśnianiu więzi we wspólnocie.

Katarzyna Wróblewska

Fot. Katarzyna Wróblewska