Studenci pierwszego roku przyjechali do Krakowa

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy rozpoczynają studia w Krakowie, Tarnowie, Oświęcimiu, Bielsku Białej lub Nowym Sączu, przybyli 26 września na obóz maturzystów. Miejscem, gdzie zgromadzili się świeżo upieczeni studenci była Bazylika św. Floriana w Krakowie – szczególny kościół, ponieważ w latach 1949 – 1951 pracował w nim jako wikariusz św. Jan Paweł II.

Pierwszym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem ks. Jacka Ozdoby – duszpasterza krakowskiej wspólnoty akademickiej FDNT. W homilii tłumaczył on jak ważna dla człowieka jest młodość. Tylko od niego zależy, jak ją przeżyje. Wskazał także, że niepewność, błądzenie i zmienianie swoich decyzji nie jest niczym złym. Również młody Karol Wojtyła zmieniał kierunek swojej życiowej drogi kilka razy, zanim postanowił zostać księdzem. Wybory, których dokonali w tym roku maturzyści wcale nie muszą być ostateczne. Najważniejsze, aby w życiu szli za swoim powołaniem.

Następnie stypendyści spędzili czas na poznaniu siebie i integracji. Starsi koledzy i koleżanki przedstawili pierwszakom najważniejsze zasady panujące we wspólnocie oraz zapoznali z planem działania dotyczącym obchodów XX Dnia Papieskiego, obchodzonego 11 października pod hasłem „Totus Tuus”. Zwieńczeniem tej części obozu był wspólny obiad.

Godzinę Miłosierdzia uczestnicy obozu przeżyli na odmówieniu koronki i przemyśleniu rozważań podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Mieli także możliwość wysłuchania konferencji ks. Ozdoby. Wyznaczył on główne kierunki pracy nad sobą: samopoznanie – rozeznanie powołania, poprawna samoocena, samokontrola – dobrze ukształtowane sumienie. Są one ze sobą ściśle powiązane i wynikają z siebie wzajemnie. Duszpasterz przypomniał również młodzieży, że w życiu nie ma chwili, kiedy osiągnie się szczyt swojej wiary. Każdego dnia trzeba starać się na nowo, aby żyć dobrze i zgodnie z wiarą chrześcijańską.

W dalszej części obozu stypendyści, podzieleni na mniejsze grupy, wyruszyli na zwiedzanie miasta, gdzie odwiedzili krakowskie uczelnie. Zakończenie obozu maturzystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbyło się na Placu Matejki, skąd uczestnicy wydarzenia rozjechali się do domów z nadzieją na szybkie spotkanie i okazję na pogłębienie więzi wspólnotowych.

Magdalena Żezała

GALERIA ZDJĘĆ