Konferencja prasowa zapowiadająca XX Dzień Papieski

Zbliża się XX Dzień Papieski, który w tym roku przebiega pod hasłem „Totus Tuus” (Cały Twój) – wezwanie biskupie Karola Wojtyły pochodzące z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Dziś w Kurii Metropolitalnej odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie. Prelegenci spotkania: kard. Kazimierz Nycz, ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Łukasz Nycz przybliżyli słuchaczom wszystkie kwestie związane z organizacją i przebiegiem Dnia Papieskiego, który w tym roku przypada 11 października.

Temat konferencji przedstawił Rzecznik Prasowy Fundacji – Hubert Szczypek, prezentując również wyżej wymienionych gości. Jako pierwszy głos zabrał ks. Łukasz Nycz podsumowując przebieg wakacyjnej akcji e-obozów. W trakcie zaprezentowany został film przygotowany przez stypendystów wieńczący przebieg tych wydarzeń.

Hasło oraz ideę XX Dnia Papieskiego słuchaczom przybliżył kard. Kazimierz Nycz – Przewodniczący Rady FDNT. Mówił on o szczególnej postawie św. Jana Pawła II wobec Maryi, która nieustannie wskazuje na Jezusa. Nawiązał też do jubileuszu istnienia Fundacji i podkreślił, że żywy pomnik Jana Pawła II miał pełnić szczególną rolę nie tyle za życia Papieża, ile po jego śmierci.

Ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji poruszył temat 20-lecia istnienia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przedstawił plany Obchodów Centralnych XX Dnia Papieskiego, które zaczynają się już 10 października uroczystym posiedzeniem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zaraz po niej rozpocznie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2020 na Zamku Królewskim w Warszawie wręczanych osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości (WIĘCEJ O OSOBACH NOMINOWANYCH DO NAGRÓD TOTUS TUUS TUTAJ).

Wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji studentów ks. Łukasz Nycz opowiedział o organizowanych przez absolwentów i stypendystów wydarzeniach związanych ze świętem Papieża Polaka. Wspomniał o odbywających się już od kilku lat biegach z okazji Dnia Papieskiego. W tym roku zostanie zorganizowany Ogólnopolski Wirtualny Bieg Papieski. Takie rozwiązanie pozwoli uczestnikom na udział w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Poza dystansami 5 i 10 km organizatorzy przewidzieli jeszcze te symboliczne: 20 km – „jubileuszowy” dystans fundacyjny oraz 27 km – dystans „papieski” odzwierciedlający liczbę lat pontyfikatu (WIĘCEJ O OGÓLNOPOLSKIM WIRTULANYM BIEGU PAPIESKIM TUTAJ).

Tego roku wyjątkową formę przyjął coroczny spektakl Teatru Franciszka w Katowicach. Młodzi artyści ze względów sanitarnych przygotowali film nagrywając w domach części aktorskie i wokalne. Muzyczną część projektu prowadzi absolwent FDNT Piotr Solorz natomiast Adrian Pontus, również absolwent Fundacji wystąpił w przedstawieniu (WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ).

Izabela Lengiewicz

GALERIA ZDJĘĆ