Stypendyści Fundacji uczcili 103. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Spektakl w Krakowie, festyn rodzinny we Wrocławiu, wspomnienia świadków spotkań z papieżem podczas konferencji w Rzeszowie – tak stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczcili 103. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Z okazji 103. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, która przypadła na 18 maja, stypendyści lokalnych wspólnot Fundacji podjęli się organizacji różnych inicjatyw w całej Polsce.

Przy kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie stypendyści lokalnej wspólnoty zorganizowali spektakl „Przed sklepem jubilera”. Sztukę tę napisał Karol Wojtyła.

– Przez wiele tygodni zastanawialiśmy się, w jaki sposób właściwie uczcić dzień urodzin Jana Pawła II. Uznaliśmy, że wrócimy do czasów jego młodości i sami zrobimy to, co od dziecka kochał Papież – wystąpimy na scenie. Teatr był pasją Karola Wojtyły. Bóg skierował jego losy na drogę kapłaństwa, jednak miłość do teatru pozostała z nim do końca – podkreślili stypendyści.

Wspólnota wrocławska, we współpracy z Parafią NMP Częstochowskiej we Wrocławiu, zdecydowała się na organizację festynu rodzinnego 21 maja. Rocznica urodzin św. Jana Pawła II zbiegła się w czasie z 70. rocznicą erygowania Parafii NMP Częstochowskiej we Wrocławiu. Dlatego podczas festynu prowadzona była zbiórka na remont kościoła parafialnego znajdującego na al. Kochanowskiego 11.

Na mieszkańców Wrocławia czekało wiele atrakcji, począwszy od zabaw od najmłodszych, przez rozbudowaną ofertę gastronomiczną, skończywszy na koncertach lokalnych zespołów muzycznych. Festyn zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Z kolei stypendyści wspólnoty bydgoskiej wzięli udział w hucznych obchodach w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w kaplicy w domu katechetycznym, a potem odbył się koncert Magdy Anioł z zespołem. Wspólnota wniosła też relikwie Ojca Świętego.

– Jan Paweł II wszystko osiągnął i jest dzisiaj święty. Chciałbym jemu podziękować za cały pontyfikat, świadectwo wiary, troskę o każdego człowieka, otwartość na natchnienia Ducha Świętego – mówił bp. diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk.

W ramach rocznicy urodzin papieża wspólnota rzeszowska wzięła udział w konferencji pt. „Ducha nie gaście” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji poświęconej nauce św. Jana Pawła II, wspomnień świadka spotkań z papieżem, a także wysłuchać o historii ludzi, którzy wpłynęli na dzieje Rzeszowa i całego regionu.

– To niezwykłe doświadczenie móc poznać św. Jana Pawła II z perspektywy ludzi, którzy są pokoleniem Jana Pawła II, którzy widzieli zmiany jakie wywoływał swoją osobą, lub mieli okazję się z nim spotkać – wspominali uczestnicy konferencji.

W Katowicach stypendyści lokalnej wspólnoty wspólnie z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Katowicach zorganizowali 20 maja grę miejską „Św. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem”. W tegorocznej edycji gry, oprócz poznawania faktów z życia Papieża, przypomniano jego wizytę w Katowicach w 1983 roku, a zwłaszcza niezapomniane spotkanie z ponad milionem wiernych na katowickim Muchowcu 40 lat temu.

Wszystkie konkurencje gry miejskiej odbyły się na terenie Katowickiego Parku Leśnego, w pobliżu lotniska Muchowiec, z punktem startowym i metą na Polanie Piknikowej. Spotkaniu towarzyszyły wspólna zabawa, śpiew, poczęstunek oraz modlitwa.

Wspólnota z Trójmiasta postanowiła w ramach uczczenia urodzin św. Jana Pawła II pomóc podopiecznym Gdańskiej Fundacji Korczaka. Stypendyści przez ostatni semestr zbierali plastikowe nakrętki, a 18 maja przekazali je Gdańskiej Fundacji Korczaka „Kochaj i dawaj przykład”. Dochód ze zbiórki nakrętek jest przeznaczony na terapię dla chorych dzieci. Wspólnota gdańska wierzy, że poprzez realną pomoc oddaje ideę żywego pomnika Patrona.

GALERIE ZDJĘĆ [kliknij]