Szlachetna Paczka stypendystów FDNT z Lublina

Jak co roku stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspólnoty lubelskiej przyłączyli się do akcji Szlachetna Paczka. Jest to ogólnopolski projekt pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki temu potrzebujący dostają szansę na spełnienie swoich marzeń i na spokojne przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

„To było wspaniałe uczucie pomóc komuś i później zobaczyć radość i uśmiech wdzięczności na twarzy, który jest największym wynagrodzeniem za trud i czas włożony w organizowanie Szlachetnej Paczki. Ta edycja była dla nas wyjątkowo, ponieważ po raz pierwszy dostaliśmy okazję, żeby poznać rodzinę, której nieśliśmy pomoc” – mówiła Aneta Wójcik, jedna ze stypendystek Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ze wspólnoty lubelskiej.

Swoje wsparcie stypendyści przekazali pani Agnieszce i jej córce z Puław. Wychowuje ona córkę Aleksandrę, uczącą się w szkole średniej. Rodzina mieszka w domu bez dostępu do ciepłej wody. Pani Agnieszka wychowywała się sama od 15. roku życia. Nigdy nie miała kogoś, kto pomógłby jej w wychowaniu córki. Tak więc, gdy dziewczynka w wieku dziecięcym chorowała, pracodawcy zwalniali panią Agnieszką za częste chodzenie na zwolnienia. Ostatnio, gdy sytuacja ustabilizowała się, u pani Agnieszki zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Kobieta, walcząc z chorobą, ponownie straciła stałą pracę. Obecnie pracuje na umowie zlecenie w niepełnym wymiarze godzin. Nieustannie martwi się, czy będzie w stanie zapłacić rachunki, za co przeżyje kolejny miesiąc. Rodzina utrzymuje się ze świadczeń rodzinnych na Aleksandrę i dochodów z tytułu umowy zlecenia pani Agnieszki. Ich miesięczny dochód to 1465 zł. Po odjęciu kosztów stałych oraz wydatków na leczenie w wysokości 1379 zł rodzinie na życie pozostaje kwota 43 zł na osobę miesięcznie.

1 grudnia rozpoczęła się zbiórka funduszy na zakup środków czystości, odzieży i żywności. Za kwotę 1300 zł stypendyści zakupili wszystkie potrzebne rzeczy, tak by spełnić wszystkie potrzeby rodziny. W sumie stworzyli w piątek 11 paczek, z którymi wyruszyli w sobotę wraz z wolontariuszką „Szlachetnej Paczki” do rodziny.  Stypendyści mieli okazję poznać Panią Agnieszkę i Aleksandrę spędzić z nimi czas i porozmawiać przy ciepłej herbacie.

Zbiórkę oprócz studiujących w Lublinie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wsparły też inne osoby.

Kinga Pawłowska