Dzień Papieski to oprócz zbiórki na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości czas szczególnej pamięci i troski o promocję nauczania św. Jana Pawła II. Tradycyjnie już od kilku lat cel ten realizowany jest poprzez organizację konferencji naukowej. W tym roku odbyła się ona 13 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich, pod hasłem „Totus Tuus – postawa na dzisiaj”.
Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i odbywające się pod auspicjami Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza rozpoczęło się Mszą św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie.
Konferencję otworzyły słowa wstępne kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ks. Dariusza Kowalczyka – Przewodniczącego Zarządu Fundacji.
Pierwszy wykład pt. „Solidarność w myśli i działaniu Papieża Jana Pawła II” wygłosił abp prof. Ludwig Schick – Metropolita Bambergu. Swoje wystąpienie były wykładowca Wydziału Teologicznego w Fuldzie rozpoczął od podzielenia się osobistymi wspomnieniami św. Jana Pawła II, którego poznał w trakcie spotkań polskich i niemieckich biskupów. Zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II w swoim życiu postawę solidarności nie tylko głosił, ale przede wszystkim reprezentował. Prelegent zwrócił uwagę na odnowienie pojęcia „solidarność”, którego dokonał św. Jan Paweł II. Wskazał też na teologiczne źródła solidarności wg. św. Jana Pawła II, opisane m.in. w encyklice „Solicitudo rei socialis”. Zauważył, że Papież w swoim nauczaniu przywoływał postawy świętych (np. św. Maksymiliana Kolbego) jako wzory solidarności. Metropolita Bambergu w swoim wystąpieniu poruszył też wątek związków św. Jana Pawła z powstaniem „Solidarności” i obaleniem komunizmu. Jako ostatnia poruszona została wizja solidarności w wymiarze społecznym oraz związane z nią zasady personalizmu i subsydiarności.
POLSKIE TŁUMACZENIE WYKŁADU ABP. PROF. LUDWIGA SCHICKA [POBIERZ]
TEKST WYKŁADU ABP. PROF. LUDWIGA SCHICKA W JĘZYKU NIEMIECKIM [POBIERZ]
Drugi wykład zatytułowany „Dziesięć słów o wolności. Przesłanie IV Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny (1991) odczytane dzisiaj (2020)” wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik – teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zwrócił on uwagę na ścisły związek przesłanie IV Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i szczególnego momentu społeczno-politycznego, w którym znalazła się ojczyzna Karola Wojtyły. Papież Polak ukazywał swoim rodakom Dekalog jako fundament budowania niepodległej Ojczyzny. Zwracał uwagę, że wolność wymaga liczenia się z prawem Bożym. Ks. prof. Szymik przypomniał, jak bardzo św. Jan Paweł II akcentował związek wolności z prawdą oraz demokracji z wartościami. Prelegent zwrócił uwagę, że motywem przewodnim pontyfikatu Papieża Polaka brzmiało: nie bójcie się Chrystusa, również w przestrzeni publicznej. Ks. prof. Szymik zakończył swój wykład stwierdzeniem, że papieskie wezwanie do budowania Europy ducha i cywilizacji, dzięki przestrzeganiu Dekalogu zdolnej do przechowania i przekazania dziedzictwa wiary chrześcijańskiej, jest nadal aktualne.
TEKST WYKŁADU KS. PROF. JERZEGO SZYMIKA [POBIERZ]
Autorem trzeciego a zarazem ostatniego wykładu pt. „«Wszystko może się zmienić». Duchowe korzenie i życie Jana Pawła II” był prof. Andrea Riccardi z Rzymu – historyk i założyciel Wspólnoty Sant’Egidio. W jego imieniu wykład odczytał dr Massimo Signifredi. Na początku prelegent wskazał na niezaprzeczalną rolę św. Jana Pawła II w procesie obalenia komunizmu i przemian społecznych w Europie ubiegłego wieku. Stwierdził też, że o wpływie Papieża Polaka na te wydarzenia mówi się niewystarczająco dużo. Część tytułu wykładu, zdanie „Wszystko może się zmienić” to według prof. Riccardiego zwrot powtarzający się w długim pontyfikacie Jan Pawła II oraz zdanie mówiące dużo o osobowości i duchowych przekonaniach Papieża Polaka. Wg. prelegenta Papież wzywał „byśmy się nie bali” jako osoba wierząca zakorzeniona w wierze i w liturgii Kościoła. Codzienna modlitwa, celebracja Mszy św. czy drogi krzyżowej, wg. prof. Riccardiego pozwoliły św. Janowi Pawłowi II znaleźć się w innym, duchowym wymiarze, a jednocześnie nie stracić kontaktu z ziemską rzeczywistością. Prelegent zwrócił też uwagę na rolę refleksji nad Bożym Miłosierdziem w życiu i działalności św. Jana Pawła II.
POLSKIE TŁUMACZENIE WYKŁADU PROF. ANDREA RICCARDIEGO [POBIERZ]
TEKST WYKŁADU PROD. ANDREA RICCARDIEGO W JĘZYKU WŁOSKIM [POBIERZ]
Każda z prelekcji była komentowana w formie dyskusji panelowej. Wzięli w niej udział ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, s. Anna Maria Pudełko AP oraz red. Grzegorz Górny – publicysta i laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus w kategorii „Propagowanie nauczanie św. Jana Pawła II”. Pytania zadawali również obecni na sali uczestnicy konferencji.
Hubert Szczypek