“Trwajcie we mnie” – obóz stypendystów-studentów w Zielonej Górze

W dniach 5-11 lipca w Zielonej Górze odbył się obóz integracyjno-formacyjny, który zgromadził ponad pół tysiąca studentów z całej Polski. Podczas intensywnego tygodnia obozowicze brali udział w licznych wydarzeniach, warsztatach, konferencjach i spotkaniach integracyjnych, które stworzyły inspirujące środowisko do formacji duchowej, a także rozwijania wspólnoty Fundacji.

Obóz rozpoczął się 5 lipca. Właśnie wtedy ponad 500 studentów przyjechało do Zielonej Góry, stolicy województwa lubuskiego. Życzliwa pomoc i gościnność miasta Zielona Góra, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, województwa lubuskiego oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego sprawiły, że przez cały tydzień od tej pory studenci mogli wypoczywać, zwiedzać i zachwycać się pięknem zachodniej Polski. Zielona Góra została pokolorowana żółtymi koszulami i przepełniona radością stypendystów ze spotkania.

Drugi dzień obozu skupił uczestników w parafii pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego. Po Mszy Świętej uczestnicy mieli okazję zwiedzać Zieloną Górę, a dla mediów odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Prezes Zarządu FDNT ks. Dariusz Kowalczyk, biskup Tadeusz Lityński, Wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Piotr Barczak, a także Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

W piątek uczestnicy wzięli udział w IV Forum Stypendystów-Studentów Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wysłuchali oni wystąpień m.in. dr hab. Pawła Skibińskiego oraz Tomasza Samołyka. Podczas Forum odbyły się również warsztaty, które poprowadzone zostały przez Głos absolwentów pierwszej edycji JP2 Studies na Angelicum w Rzymie (ks. Tomasz, Antonina Mazan, Izabela Hrycuk, Jan Pałka). Forum poprzedzone było Eucharystią, której przewodniczył ks. Andrzej Draguła.

Czwartego dnia obozu wszyscy uczestnicy opuścili na chwilę Zieloną Górę, aby udać się do Świebodzina, gdzie zobaczyli figurę Chrystusa Króla, a następnie do Rokitna, gdzie wspólnie przeżywali Dzień Skupienia. Podczas tego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konferencjach, pracować w grupach, wspólnie się modlić oraz cieszyć się wieczorem chwały.

Niedzielny poranek stypendyści spędzili w kilkunastu parafiach w Zielonej Górze, gdzie wzięli udział w Mszach Świętych, służąc na nich, a także głosząc swoje świadectwa, a następnie skorzystali z gościnności parafian, którzy przyjęli ich na obiad. Dzień został zwieńczony znakomitym koncertem Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod przewodnictwem Agnieszki Kowalik, absolwentki Fundacji. Dzień zakończono kolacją i spotkaniami integracyjnymi, a następnie odbyła się modlitwa na zakończenie dnia.

Poniedziałek studenci ponownie wyjechali z Zielonej Góry. Uczestnicy mieli możliwość wyboru jednej z trzech tras wycieczkowych. Grupa pierwsza odwiedziła Lubiewice, gdzie czas mijał na integracji, wyprawach kajakami, wypoczynku na plaży i smażeniu kiełbasek nad ogniskiem. Grupa druga udała się do Żagania, gdzie odwiedzili klasztor poaugustiański i jednostkę wojskową. Natomiast grupa trzecia wybrała się do Łęknicy, gdzie zwiedzili Geopark i spacerowali po parku Mużakowskim. Wieczorem odbyła się obiadokolacja i nabożeństwa w różnych kościołach, którym towarzyszyła modlitwa dziękczynna za owocny czas obozu.

Uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje pasje i talenty, spotkać się z wybitnymi gośćmi, zwiedzić różne miejsca oraz modlić się razem. “Obóz stypendystów-studentów Fundacji w Zielonej Górze był intensywnym tygodniem pełnym wydarzeń, inspirujących spotkań i ciekawych zajęć” – mówią stypendyści – “Ten wyjątkowy czas w Zielonej Górze na pewno zostanie na długo w naszych sercach.”

Paulina Muszyńska

GALERIA ZDJĘĆ [kliknij tutaj]