XIX Dzień Papieski w Warszawie

„Wstańcie, chodźmy!” to hasło XIX Dnia Papieskiego, które studenci Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej FDNT wzięli sobie wyjątkowo do serca. Z tej okazji stypendyści przygotowali wiele spotkań i wydarzeń.

Pierwsza niedziela października poświęcona była „akcji świadectw” w podwarszawskich parafiach. Stypendyści uczestniczyli w Mszach świętych, włączali się w czytania i śpiew, a także pod koniec każdej mszy wygłaszali krótkie świadectwa o Fundacji. W tę niedzielę udało się uczestniczyć w aż 62 Mszach świętych w 14 parafiach.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom XIX Dnia Papieskiego był happening, który odbył się na Placu Zamkowym. Stypendyści zaprosili przechodniów do wspólnej zabawy przy popularnych na obozach Fundacji tańcach – Belgijce i Skrzypku, a następnie rozdali własnoręcznie przygotowane pierniczki.

Niedziela, 13 października, była punktem kulminacyjnym obchodów. Na ten dzień przygotowane zostały dwa miasteczka rodzinne – przy parafii św. Andrzeja Boboli oraz przy Świątyni Opatrzności Bożej. Na odwiedzających czekały m. in. warsztaty chemiczne, malowanie twarzy, kącik artystyczny oraz medyczny, a także gra terenowa z motywem nauczania św. Jana Pawła II. Dzięki współpracy z kołami naukowymi z Politechniki Warszawskiej można było również przyjrzeć się, jak działa drukarka 3D, sterować robotem oraz wsiąść za kierownicę zbudowanego przez studentów gokarta. Liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży, słodkie przekąski oraz ładna pogoda przyciągnęły do miasteczek wielu odwiedzających.

Druga i trzecia niedziela października to również dalsza część „akcji świadectw” w parafiach w Warszawie. Dzięki zaangażowaniu stypendystów 13 października udało się odwiedzić 17 parafii, uczestnicząc w 75 Mszach św., a 21 października w 12 Mszach.

Ostatnim z wydarzeń towarzyszących obchodom Dnia Papieskiego była akcja krwiodawstwa „Wstańcie, chodźmy ratować życie!”. 17 października stypendyści zebrali się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby w geście wdzięczności za dar powołania, podzielić się krwią, która może uratować komuś życie.

Stypendyści włączyli się także w organizację Gali Nagród TOTUS TUUS, koncertu galowego Dnia Papieskiego oraz konferencji naukowej „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj”. Ponadto przez cały październik studenci uczestniczyli w apelach i spotkaniach, podczas których opowiadali o osobie św. Jana Pawła II, Dniu Papieskim oraz Fundacji.

Kinga Rynkowska

GALERIA ZDJĘĆ