XVI Dzień Papieski za nami!

9 października 2016 roku w całej Polsce obchodzony był XVI Dzień Papieski. Tegoroczne hasło brzmiało „Bądźcie świadkami miłosierdzia” i nawiązywało do trwającego Roku Miłosierdzia oraz hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Sam Dzień Papieski obfitował w liczne wydarzenia. Jego obchodom towarzyszyły nie tylko Msze Święte, ale również Apele Modlitewne, koncerty, miasteczka rodzinne, happeningi. Co więcej – wydarzenia te miały miejsce nie tylko w Warszawie, czy Krakowie, ale w całej Polsce – od Szczecina po Zakopane. W Krakowie obchody XVI Dnia Papieskiego rozpoczęły się już 2 października – to właśnie tego dnia stypendyści zatańczyli na krakowskim Rynku Belgijkę. W ten sposób zaprosili wszystkich mieszkańców miasta do uczestniczenia w obchodach XVI Dnia Papieskiego. Z kolei na Śląsku obchody zakończyły się dopiero 26 października Koncertem Galowym w Akademii Muzycznej w Katowicach. W ten czas Dnia Papieskiego przez Polskę przeszła fala żółtych chust, koszulek i uśmiechniętych twarzy.

Nieodzownym elementem Dnia Papieskiego jest odbywająca się dzień wcześniej uroczysta gala na której wręcza się „katolickie noble”. Nagroda TOTUS przyznawana jest przez Fundację osobom i instytucjom promującym godność człowieka i nauczanie Jana Pawła II. W tym roku laureatami zostali Jan Budziaszek, Siostra prof. Zofia Zdybicka, Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, redakcja tygodnika „Idziemy”. W tym roku przyznano jeszcze nagrodę TOTUS w dwóch kategoriach. TOTUS specjalny otrzymał Ernest Bryll, a TOTUS okolicznościowy powędrował do Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Galę swoimi występami uświetnili artyści: Ana Andrzejewska, Natalia Szroeder, Krzysztof Antkowiak i Krzysztof Majda.

Choć mówi się o Dniu Papieskim, to jego obchody trwają o wiele dłużej niż jeden dzień.  Tegoroczny, XVI Dzień Papieski  zakończył się 22 października – w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II. Od 27 września w Telewizji Polskiej oraz w Internecie emitowany był specjalny spot promujący Dzień Papieski. Nieco później w prasie pojawiały się informacje o planowanej zbiórce oraz akcji sms-owej, która zakończyła się 31 października. Główne obchody miały miejsce 9 października. Właśnie tego dnia we wszystkich polskich parafiach odbyła się zbiórka funduszy na program stypendialny Fundacji, którym obecnie objętych jest 2300 młodych ludzi z całej Polski.

Za każdy gest ofiarności, za wsparcie, za dar modlitwy i obecność – serdecznie dziękujemy.