XXI Dzień Papieski – Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka...

10 października Kościół w Polsce obchodził XXI Dzień Papieski. „Nie lękajcie się” – tak brzmiało hasło tego wydarzenia. Do pamiętnych słów wypowiedzianych w 1978 r. przez Jana Pawła II podczas przemówienia inaugurującego jego pontyfikat nawiązał w homilii abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Eucharystii sprawowanej w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Msza Święta odprawiona w mieście tak bliskim sercu Papieża–Polaka była jednym z centralnych punktów obchodów XXI Dnia Papieskiego. W liturgii, oprócz księży koncelebrujących Ofiarę oraz zaproszonych gości, uczestniczyli także stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ze wspólnoty krakowskiej.

Wierni zebrani w sanktuarium, w Ewangelii przeznaczonej na dzisiejszą niedzielę usłyszeli słowa: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” Do tego cytatu odwołał się w swojej wypowiedzi abp Marek Jędraszewski, który podkreślił fakt, iż współcześni ludzie, podobnie jak młodzieniec pytający Jezusa, mimo wielu jasnych i czytelnych wskazówek, jak dojść do raju wiecznego, często nie są w stanie poświęcić swojego ziemskiego dobrobytu, aby radować się z Chrystusem. Metropolita krakowski zauważył, że chwytliwe hasła, którymi aktualnie żyje społeczeństwo, są przeważnie źle interpretowane i to zadaniem ludzi wierzących jest weryfikowanie poglądów „wielkich tego świata”, co pozwoli żyć w zgodzie ze Słowem Bożym.

Stypendyści zgromadzeni w sanktuarium, umocnieni słowami, które padły z ust Pasterza Archidiecezji Krakowskiej, po zakończeniu Mszy św. udali się w najdalsze zakątki Krakowa, aby kwestować w celu pozyskania środków na kontynuację programu stypendialnego. Każdy z podopiecznych Fundacji dzień za dniem musi pokonywać swoje obawy o to, czy wystarczy mu środków na rozwijanie swoich talentów, na spokojne kontynuowanie nauki – jednak dzięki wsparciu Darczyńców lęk o to, co przyniesie przyszłość, ma swoje granice, a zmaganie się z trudami życia jest choć trochę łatwiejsze!

Magdalena Żezała