XXIII Dzień Papieski we wspólnocie warszawskiej

15 października 2023 roku obchodziliśmy XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Cywilizacja życia”. Z tej okazji na terenie całej Polski prowadzona była zbiórka publiczna mająca na celu wsparcie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W stolicy i okolicach kwestę urozmaicały wydarzenia okolicznościowe przygotowane przez Warszawską Wspólnotę Akademicką FDNT.

Dzień Papieski to czas, w którym wyrażamy naszą wdzięczność za pontyfikat Papieża Polaka.  Wydarzenie, organizowane od 23 lat w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, wypadło w tym roku 15 października. Tego dnia w całej Polsce organizowana była zbiórka publiczna na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Warszawska Wspólnota Akademicka FDNT zrzeszająca ok. 160 studentów-stypendystów Fundacji z tej okazji przygotowała szereg atrakcji adresowanych do mieszkańców stolicy i okolic, które oprócz kwesty mają na celu promowanie „Żywego Pomnika” św. Jana Pawła II i zachęcenie do wsparcia tej organizacji. 8 października stypendyści odwiedzili parafie podwarszawskie, w których podziękowali darczyńcom za ich wsparcie. Przy parafii p.w. bł. Edwarda Detkensa  przygotowano miasteczko rodzinne z kiermaszem fantów i kawiarenką.

W sobotę, 14 października, studenci wzięli udział w XX Rajdzie Rowerowym „Za Papieżem na rowerze” organizowanym przez LO Wyspa JP2 w Radzyminie.

W niedzielę, 15 października, stypendyści gościli w warszawskich parafiach, głosząc podziękowania oraz biorąc czynny udział w liturgiach. W tym roku wspólnota akademicka zorganizowała. cztery miasteczka rodzinne. W parafiach: p.w. św. Andrzeja Boboli na ul. Rakowieckiej 61, Nawrócenia Świętego Pawła na ul. Kobielskiej 10, Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101 oraz Narodzenia NMP w Płudach stypendyści zaprosili parafian do kawiarenek, w których można było  skosztować ciast upieczonych własnoręcznie przez stypendystów, czy wziąć udział w loterii fantowej. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, tj. pokazów baniek mydlanych, malowania twarzy czy skręcania balonów.

Zwieńczenie Dnia Papieskiego stanowił koncert transmitowany przez TVP 1 w niedzielę o godz. 17.30, którego widownię stanowili warszawscy stypendyści.

Członkowie Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej gościli także w szkołach Przymierza Rodzin, gdzie opowiedzieli uczniom o działalności Fundacji i zachęcali najmłodszych do włączenia się w obchody Dnia Papieskiego.

Tydzień później, 22 października, stypendyści odwiedzą parafię p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie. Tam również, w ramach podziękowań darczyńcom,  zostanie zorganizowane miasteczko rodzinne.

Milena Kwiatkowska