Z Bogiem nad Bugiem – Obóz FDNT w Broku

Dobiegł końca III turnus tegorocznych obozów Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.  Blisko pięćdziesięciu stypendystów z archidiecezji łódzkiej i warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej zebrało się w nadbużańskim Broku. W dniach od 9 do 14 lipca wspólnie przeżywali spotkanie formacyjno-integracyjne pod hasłem „Jestem, pamiętam, czuwam”.

Nad stypendystami w Broku duchową opiekę roztaczała s. Tomira Brzezińska, będąca jednocześnie kierowniczką obozu oraz ks. Paweł Walkiewicz – wiceprzewodniczący zarządu Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” i ojciec duchowny warszawskiego seminarium.

Spotkanie, względem poprzednich lat, miało kameralny charakter, ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, jednak dzięki temu łatwiej było zawiązać wspólnotę. Dodatkowo ośrodek, który gościł młodzież położony był w sercu lasu, co pomagało wyciszyć się i spojrzeć w głąb siebie. Każdego ranka stypendyści uczestniczyli w Mszy św., a następnie rozważali w grupach jedno ze słów tegorocznego hasła „Jestem, pamiętam, czuwam” w kontekście swojego życia i nauczania św. Jana Pawła II. Jak echo odbijały się również słowa „Nie lękajcie się”, które są motywem najbliższego Dnia Papieskiego.

Popołudnia były czasem aktywności fizycznej i atrakcji. Poza udziałem w zawodach sportowych, które wymagały siły, zwinności, kreatywności i pomyślunku stypendyści mieli również okazję zmierzyć się z parkiem linowym oraz spływem kajakowym po Bugu. Wysokie temperatury nie były straszne uczestnikom obozu – m.in. dzięki chwili ochłody jaką zapewniła bitwa na balony z wodą. Czas dopełniony został przez ognisko, tańce i liczne rozmowy na świeżym powietrzu.

Obóz w Broku stworzył stypendystom zarówno przestrzeń do kontemplacji, jak i dobrej zabawy. Najbardziej cieszył widok budujących się relacji i chrześcijańskiej wspólnoty, opartej na wzajemnym szacunku. Nie brakowało też miłości do drugiego człowieka, czy otaczającego go świata, które są tak ważnymi filarami Fundacji.

Bartłomiej Matera

GALERIA ZDJĘĆ